Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A13c:Berstrom 2

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>


Doğal seçilime tutkun olmak

Carl her zaman biyoloji ile ilgilendi ancak Darwin’in doğal seçilim hakkındaki temel görüşü ile karşılaştıktan sonra evrime tam anlamıyla tutuldu. Kavram basit, ama inanılmaz derecede güçlüydü. Popülasyondaki bireyler birbirlerinden çok az derecede değişkenlik gösterir. Bu değişikliklerin bazısı, bunlara sahip bireylere daha fazla döl vermelerinde yardımcı olur. Bu döller de söz konusu başarılı değişiklikleri kalıtsal olarak yavrularına aktarır, yani yeni döller oluştururlar. Nesiller geçtikçe popülasyon daha başarılı olan bu değişiklikler yönünde evrilir. Yeni yardımcı değişiklikler ortaya çıktıkça, bunlar da seçilir ve diğer değişikliklere eklenir ya da daha önceki başarılı değişikliklerin yerini alır.

Naturalselection1.png
Naturalselection2.png
Naturalselection3.png

Basit anlamda doğal seçilim canlı organizmaların dört özelliğinin sonucudur:

  • çeşitlilik – popülasyondaki bireyler birbirinden farklılıklar gösterirler
  • kalıtım – ebeveynler kalıtsal özelliklerini sonraki döllere genetik olarak aktarırlar
  • seçilim – farklılık gösteren bireylerden bazıları diğerlerine oranla daha çok ürerler
  • zaman – başarılı değişiklikler nesiller boyunca birikir

Doğal seçilimin ve diğer evrim mekanizmalarının basitliği ve gücü Carl’a bu konuda çalışıp kariyer sahibi olabileceği fikrini verdi ve o da sadece bu iş üzerine yoğunlaşarak, bunu yapmayı başardı.

Staphylococcus bakteri

Doğal seçilim her popülasyona etki edebilir ancak Carl çalışmalarını, halk sağlığını tehdit eden bakteri popülasyonları üzerinde yoğunlaştırdı. Bu seçiminde “pratik uygulaması olan bir şeyler yapmak istediği" de etkili olmuştu. Carl bu konuda "insanın, uçakta veya bir akşam yemeği sırasında kendisine 'Peki ama bu dediğiniz araştırmayı yapmanın amacı ne? Bunun önemi ne?' diye soranlara cevap vermeye çalışması ve araştırma konusunu açıklayamaması bir süre sonra yorucu hale geliyor" diyor. Sonuçta hastanelerdeki zararlı bakterilerin evrimini kontrol etmeyi öğrenmek kesinlikle önemli bir projedir.

Emory Üniversitesi’nden Bruce Levin ile birlikte çalıştıktan ve bakteri evrimini laboratuvar ortamında gözlemleyip deneyler yaptıktan sonra Carl, bu ve buna benzer fikirlerini gerçek dünya problemlerine uygulamaya hazırdı – küçük bir farkla: Deneyler yapıp, onların sonuçlarını yayınlamak yerine, bakteri popülasyonlarının bilgisayar modellerini oluşturup, onları sanal olarak araştırıyor. Bu modellerden elde ettiği tahminler ve modellerin sonuçları gerçek gözlemlerle karşılaştırılıyor ve diğer araştırmacıların klinik ortamlarında test ediliyor.Önceki
Bakteri evrimi ile savaşmak: Carl Bergstrom’un Çalışması


Daha fazlasını keşfet!
Doğal seçilimin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sonraki
İlaçlara direnmek

Staphylococcus resmi Brüksel Özgür Üniversitesi ve Louis De Vos tarafından temin edilmiştir.

yazdırılabilir görünüm