Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A5:Şeritli çiklit

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Karmaşık özelliklerin anlaşılması için ağaçların kullanılması: Şeritli çiklit

11 01 NoChange cichlid pair.jpeg

Atasal karakterleri kullanarak ağaç inşa etmek karmaşık bir özelliğin nasıl evrildiğini anlamada bize yardımcı olabilir. Örneğin yukarıda görülen ve aşağıda çizimleri bulunan çiklit balıkları biçim, renk ve şerit örüntüleri açısından değişkenlik gösterirler.

11 02 NoChange cichlid school.gif

Araştırmacılar bu balıkların soyoluşlarını moleküler verileri temel alarak inşa ettiler ve sonra şerit örüntülerini soyoluş üzerine yerleştirdiler. Bunu yaparken atasal balığın olası örüntüsünü çıkarsamak için en yalını yeğleme ilkesini kullandılar. Ortaya çıkan soyoluş bu karmaşık örüntülerin farklı soylarda nasıl evrildiğini gösteriyor.

11 03 NoChange cichlid clade.gif

Bu teknik biyologlara, çiklit balıklarının şerit örüntüsündeki evrimsel değişimlerin eşeysel seçilimle değil, ekolojik değişimlerle ilgili olduğunu ortaya çıkarmada yardımcı oldu. Benzer teknikler, örneğin kuşların uçma yeteneğinin nasıl evrildiğini veya dörtayaklıların nasıl karada yaşayan formlara evrildiğini anlamada kullanıldı.


Önceki
Fosiller hakkında tahminlerde bulunmak için ağaçların kullanılması: Balinanın ayak bilekleri


Sonraki
Az çalışılmış türler üzerine tahminlerde bulunmak için ağaçların kullanılması: Yeni bir ilaç

Çiklit fotoğrafları (soldaki Lamprologus callipterus, sağdaki Lepidolamprologus attenuatus) © Ad Konings ve Cichlid Press tarafından sağlandı.

yazdırılabilir görünüm