Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A8e:Gözler 01

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler | sonraki >>


Hazırlayan: Evrimi Anlamak takımı

Neden gözler?

Baktığınız her yerde -aynada bile- size dikilmiş gözlerle karşılaşırsınız. Bir tarla üzerinde uçarak yiyeceği fareyi arayan bir şahinden tutun da parlak renklere bürünmüş eşini tanıyan bir kelebeğe, ya da henüz farkettiği avcısından kaçan bir ahtapota kadar her çeşit hayvan çevreyi algılamak için gözlerini kullanır. Ama neden gözler? Göz denen şeyin inanılmaz derecede işe yaradığı ortada ama acaba böyle bir organ nereden çıktı? Bu kadar fazla çeşitte hayvanda göz nasıl evrildi ve neden birbirinden bu kadar farklı göz çeşidi var?

Hawk.jpg Butterfly2.jpg Octopus.jpg

Bu bölümde gözlerin nasıl evrildiğini ve farklı canlıların gözlerinin niçin bazı açılardan benzeştiğini, bazı açılardan ise ayrıştığını inceleyeceğiz. Özellikle de kökendeşlik kavramının yani ortak atadan kalıtılan benzerliklerin, nasıl olup da beklenmedik yerlerde beklenmedik şekillerde karşımıza çıktığını ve kökendeşliğin nasıl olup da yaşamın hem çeşitliliğine, hem de ahengine işaret ettiğini göreceğiz.


Bu bölümde anlatılan vaka incelemesinde şu kilit hususlar üzerinde duracağız:
 • Kökendeşlik nedir?
 • Anatomik kökendeşlik nasıl belirlenir?
 • Genler, göz gibi karmaşık yapıların inşasını sağlayan diğer genleri nasıl kontrol eder?
 • Genler nasıl kökendeş olabilir?

 • Anasayfa
  Ana Sayfa

  Sonraki
  Çeşitli göz tipleri

  Şahin fotoğrafı George W. Robinson © Kaliforniya Bilimler Akademisi, kelebek fotoğrafı T. W. Davies © Kaliforniya Bilimler Akademisi, ahtopot fotoğrafı Eugene Weber © Kaliforniya Bilimler Akademisi tarafından sağlanmıştır.

  yazdırılabilir görünüm