Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A9g:Peygamber devesi karidesi Y1

Git ve: kullan, ara


Eklembacaklı nedir?

Eklembacaklılar karmakarışık bir topluluktur; hamam böcekleri, yengeçler, kelebekler, böcekler, çıyanlar, akrepler, karidesler, örümcekler, ıstakozlar, bitler, keneler, karıncalar ve patates böcekleri hep eklembacaklılara örnektir. Bu evrimsel kuzenlerin aile geçmişlerinin izi, altı yüz milyon yıl önceki okyanuslarda yaşamış, omurgalıların ve karasal bitkilerin varoluşundan bile eski ortak bir ataya kadar sürülebilir.

Yüzeysel olarak bakıldığında, eklembacaklılar birbirleriyle pek ilişkili görülmez. Fakat memeliler, yumuşakçalar ya da bakteriler gibi diğer ana organizma toplulukları ile karşılaştırıldıklarında, kendi aralarındaki benzerlik çok daha fazla öne çıkar. Eklembacaklılar bir takım karakterler ile diğer organizmalardan ayırt edilebilir. Bu karakterler şunları içerir:

• Bölütlenmiş bir gövde
Çıyanın gövdesi eklembacaklılara özgü olan bölütlenmiş gövdenin belirgin bir örneğidir.
• Bölütlenmiş bacaklar (eklem-bacaklılar)
Tipik bir eklembacaklının bacağında birçok eklem vardır.
• İki yanlı simetri (organizmanın sağ ve sol tarafı birbirinin ayna görüntüsüdür)
Kelebeğin sağ ve sol yarısı simetriktir.
• Dış iskelet (gövdenin her parçasını sarmalayan sert bir zırh)
Tüm eklembacaklılar sert bir dış iskelete sahiptir.
• Deri değiştirme (büyümek için eski dış iskeletin atılması)
Ağustosböceği (fotoğraftaki açık renkli böcek) eski dış iskeletinden (fotoğrafın sol alt köşesindeki kahverengi kabuk) çıkarken
• Bizim gövdemizin tam tersi bir vücut düzeni. Eklembacaklıların beyni kafasındadır, fakat sinir zinciri göbeğinden ve yemek yolundan (miğde, bağırsaklar) dolanarak arkasına kadar uzanır. Ağzın üstündeki beyin, ağzın altındaki sinir zincirine bağlı olduğundan dolayı, tüm yemek borusunu çevreler. Böylelikle eklembacaklılar yemek yediklerinde, bu yemek tam olarak beyinlerinden geçer. Bu harika bir “tasarım” olmayabilir, fakat göreceğimiz üzere evrim “tasarım” yapmaz.
Bir eklembacaklının sinir ve sindirim sistemini gösteren kesiti (üstte sindirim sistemi, altta sinir zinciri).


Anasayfa
Ana Sayfa

Kapat
Gezintinin sonu
Kapatmak için tıklayınız

Çıyan fotoğrafı, 2005 William Leonard; Böcek fotoğrafı, Robert Potts, California Bilimler Akademisi; Ağustosböceği fotoğrafı, GladysLucilleSmith, California BilimlerAkademisi

yazdırılabilir görünüm