Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A9s Ateş karıncaları

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Ateş karıncaları istila edip evrilirler

Evrimi anlamak takımından

1930’ların sonlarında, küçük ama tehditkar bir istilacı, Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı: Arjantinli ateş karıncası (Solenopsis invicta). Anavatanından bir şekilde buraya ulaşan S. invicta, Alabama’da karargahlar kurdu: binlerce, hatta bazen yüzbinlerce minik kırmızı işçiden (erkekler sadece üreme amacıyla ortalıkta dolandığı için sadece dişi işçilerden) ve bir kraliçeden oluşan yuvalar. Takip eden 20 yıl boyunca S. invicta, geniş yuvalar inşa ettiler. Aynı zamanda insanları sokuyor ve canlarını fena halde yakıyorlardı. Bu şekilde insanları çileden çıkararak güney ABD boyunca yayıldılar.

Solda tek kraliçeli bir kolonide işçiler kraliçeye hizmet ediyor. Sağda, çok sayıda ateş karıncası yuvasıyla benek benek görünen bir çayır.

S. invicta’nın, ABD’deyi istilasını bu kadar başarılı kılan şey nedir? Yanıt yine evrimden kaynaklanmaktadır.


Bu örnek olay incelemesinde şu kilit sorulara cevap arayacağız:
  • Doğal seçilim nasıl çalışır?
  • Doğal seçilim evrimsel koşulları temel alarak farklı genleri nasıl tercih eder?
  • Basit bir gen karmaşık davranışı nasıl etkileyebilir?
  • Ateş karıncalarının doğal ve evrimsel tarihlerini anlamak, onların istilalarını yavaşlatmak için bize nasıl yardımcı olabilir?
Anasayfa
Ana Sayfa

Sonraki
ABD’deki ateş karıncaları

İşçilerle kraliçenin ve ateş karıncası yuvalarının fotoğrafları, USDA APHIS PPQ İstilacı Ateş Karıncası İstasyonu Arşivleri’nin izniyle kullanılmıştır. www.forestryimages.org.

yazdırılabilir görünüm