Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

C1b:Analogy 01

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler | sonraki >>

Görevdeşlik: Karidesler ve Salyangozlar

Aşağıda görülen sülükayaklılar ve deniz salyangozları pek çok yüzeysel benzerliğe sahiptir: Her ikisi de koni şeklinde kabukları olan küçük canlılardır ve okyanus kıyısındaki kayalık sahillerde yaşarlar.

Sulukyali.gif Denizsalyangozu.gif

Fakat benzerlikleri burada son bulur. Kabuklarının içinde, aslında çok farklıdırlar.

Sulukayakl¦- eninekesit.gif Denizsalyangoz eninekesit.gif
Sülükayaklıların vücutlarının biçimi, karidesler gibidir. Deniz salyangozlarının vücutlarının biçimi, salyangoz gibidir.

Bu farklar sülükayaklılar ve deniz salyangozlarının o kadar da yakın akraba olmadıklarını ifade eder. Büyük bir olasılıkla solucana benzer bir hayvan olan ortak atalarının koni şeklinde kabuğu yoktu. Her iki soy da benzer zorluklarla karşı karşıya kaldığı için benzer kabuk yapılarına sahip olacak şekilde evrilmişler: Kayalık, sürekli olarak dalgalarla yıkanan ve küçük avını yapıştığı kayadan koparıp öğle yemeğinde yemeye hazır avcılarla dolu bir ortamda, koni şeklinde ve tutulması zor bir zırh çok başarılı bir savunma sağlar. Bu soyların kabukları birbirinden bağımsız olarak evrilmiştir, yani bu iki soyun kabukları görevdeştir.

Sulukayakdenizsal agac.gif
Anasayfa
Ana Sayfa

Sonraki
Uçan Sincaplar ve Uçar Kuskus

Sülükayaklı fotoğrafı, Kaliforniya Bilimler Akademisi’nden Charles Webber'a ©; Deniz salyangozu fotoğrafı Sherry Ballard'a © ait.

yazdırılabilir görünüm