Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Birlikte türleşme

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Birlikte türleşme

Eğer iki tür arasında çok yakın bir birliktelik varsa, bu türler birbirlerine paralel olarak türleşebilirler. Buna eştürleşme (birlikte türleşme) denir. Bunun özellikle parazitler ve konakları arasında gerçekleşme olasılığı yüksektir.

Birlikte türleşmenin nasıl işlediğini anlamak için bir yersincabı türünün üzerinde yaşayan bir bit türünü düşünün. Sincaplar çiftleşmek için bir araya geldiklerinde bitler, üzerinde yaşadıkları sincapları değiştirmek için bir fırsat yakalar ve başka bir sincabın üzerinde yaşayan bir bit ile çiftleşebilirler. Bitlerin üzerinde yaşadıkları yersincabını değiştirmeleri bit türleri arasında gen akışına olanak sağlar.

Evrim101 46 1.gif

Yersincabı soyu A ve B soylarına ayrıldığında, bitlere ne olacağını düşünelim:

  1. Bitlerin yersincabı değişimi için daha az fırsatları olur ve A soyu üzerinde yaşayan bir bit B soyu üzerinde yaşayan başka bir bit ile çiftleşemez.
  2. Bit soylarının bu ‘coğrafik’ yalıtımı, onların aynı zamanda üreme yalıtımına ve dolayısıyla farklı türlere ayrılmalarına neden olur.
Evrim101 46 2.gif

Parazitin soyoluşu konağın soyoluşunu yansıtacağından, evrimsel biyologlar soyların ne zaman eştürleştiklerini söyleyebilirler.


Parazitin ve konağın soyoluşlarının paralel olduğunu görmek birlikte türleşme için bir kanıttır.

Bu örnek bir şekilde idealleştirilmiştir – bilim insanları nadiren birbirleriyle tamamen eşleşen parazit ve konak soyoluşları bulurlar. Ancak, bazen soyoluşlar birlikte türleşmenin konak değişimiyle beraber olduğunu gösterir.


Bu bölümün sonuna ulaştınız, eğer Evrime Girişin sonraki bölümlerini okumaya devam etmek isterseniz aşağıdaki “sonraki” düğmesine basın ya da Evrime Giriş ana sayfasına dönün.Önceki
Türleşmeye kanıt


Sonraki
Makroevrim


yazdırılabilir görünüm