Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Mutasyonlar

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Mutasyonlar

Mutasyon, yaşamın kalıtsal malzemesi olan DNA’da meydana gelen bir değişimdir. Bir organizmanın DNA’sı, onun nasıl göründüğünü, nasıl davrandığını, fizyolojik özelliklerini – kısacası yaşamının tüm yönlerini etkiler. Dolayısıyla organizmanın DNA’sında meydana gelecek bir değişim, o organizmanın yaşamında herhangi bir yönden değişime yol açabilir.

Mutasyonlar rasgeledir

Mutasyonlar, organizma için yararlı, etkisiz ya da zararlı olabilir, ancak mutasyonlar organizmanın “ihtiyaçlarını” karşılamaya “çalışmazlar”. Bu açıdan mutasyonlar rastlantısaldır – bir mutasyonun gerçekleşip gerçekleşmemesi, o mutasyonun organizma için yararlı olup olmamasına bağlı değildir.

Evrim101 18 1.gif


Her mutasyon evrime yol açmaz

Vücudumuzdaki her hücrede DNA bulunduğuna göre, mutasyonların gerçekleşmesi için de pek çok yer vardır; fakat her mutasyon evrim için önemli değildir. Vücut hücrelerinde gerçekleşen bedensel mutasyonlar sonraki nesillere aktarılmaz.

Örneğin bu lezzetli kırmızı elmanın yarısının altın renkli olmasına, bedensel bir mutasyon neden olmuş. Bu elmanın tohumları bu mutasyonu taşımayacak.


Önceki
Genetik çeşitlilik


Sonraki
Mutasyonlar (2/2)

yazdırılabilir görünüm