Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Mutasyonlar 2

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Mutasyonlar (2/2)

Geniş ölçekli evrim açısından önemli olan mutasyonlar, sadece bir sonraki nesle aktarılabilen mutasyonlardır. Bu mutasyonlar yumurta ve sperm gibi eşey hücrelerinde gerçekleşirler ve dolayısıyla da bunlara eşey hattı mutasyonları denir.

Tek bir eşey hattı mutasyonunun bir dizi farklı sonucu olabilir:

1. Fenotipte değişim olmaz
Bazı mutasyonlar organizmanın fenotipinde gözlemlenebilir bir etki yaratmaz. Bu pek çok koşulda söz konusu olabilir: Örneğin, mutasyon, işlevi olmayan bir DNA bölgesinde gerçekleşebilir ya da protein kodlayan bir DNA bölgesinde gerçekleştiği halde, ilgili proteinin amino asit dizilimini değiştirmeyebilir.
Evrim101 19 1.jpg
2. Fenotipte küçük bir değişim olur
Örneğin yandaki resimdeki kedinin kulaklarının hafifçe geriye kıvrılmasının sebebi tek bir mutasyondur.
3. Fenotipte büyük bir değişim olur
Böceklerin DDT adlı böcek ilacına direnç kazanması buna bir örnektir. Bunun gibi, organizma için yaşamsal olan fenotipik değişimler de tek bir mutasyon sonucu ortaya çıkabilir. Tek bir mutasyon, organizma üzerinde çok kuvvetli olumsuz bir etkide de bulunabilir. Ölümcül mutasyonlar, yani organizmanın ölümüne yol açan mutasyonlar bunlar arasındadır – eh, zaten bundan daha kötüsü de olmaz.

Öte yandan öyle değişimler vardır ki, bu değişimlere hiçbir mutasyonun sebep olmaya gücü yetmez, hatta pek çok mutasyonun bir araya gelmesi de işe yaramaz. Örneğin, ne mutasyonlar ne de hayaller, gerçek hayatta domuzlara kanat takıp uçuramaz. Mutasyon geçirip ninja olan kaplumbağalar da ancak çizgi filmlere özgüdür – mutasyonlar böyle şeyler yapmaz.Önceki
Mutasyonlar


Daha fazlasını keşfet!
Mutasyonların nasıl raslantısal olduklarını ve bunu kanıtlayan Lederberg deneyi hakkında daha fazlasını okuyun.
Sonraki
Mutasyonların nedenleri

Kıvrık kulaklı kedi resmi Renate Wald tarafından çekilmiştir, American Curl Rescue Project tarafından sağlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm