Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim101:Peki ya seçilim değeri

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Peki ya seçilim değeri?

Biyologlar seçilim değeri (fitness) kavramını, belirli bir genotipin diğer genotiplere kıyasla bir sonraki kuşağa yavru bırakmada ne kadar başarılı olduğunu anlatmak için kullanırlar. Dolayısıyla, eğer kahverengi böcekler yeşil olanlara göre renkleri nedeniyle hep daha fazla yavru bırakıyorsa, kahverengi böceklerin seçilim değerinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kahverengi böceklerin seçilim değeri yeşil böceklere oranla daha fazladır.


Elbette, seçilim değeri göreceli bir şeydir. Bir genotipin seçilim değeri organizmanın içinde yaşadığı çevreye bağlıdır. Buzul çağındaki en uygun genotip, buzul çağı geçtikten sonra muhtemelen en uygun genotip olmayacaktır.

Seçilim değeri kullanışlı bir kavramdır, çünkü doğal seçilimle ilgili her şeyi (sağkalım, eş bulma, üreme) tek bir düşüncede toplamaktadır. Seçilim değeri en yüksek olan birey en güçlü, en hızlı ya da en büyük olmak zorunda değildir. Bir genotipin seçilim değeri, onun sağkalım, eş bulabilme, yavru üretme – ve sonuç olarak genlerini bir sonraki kuşağa aktarabilme becerisini içerir.


Evrim101 27 2.jpg Evrim101 27 3.jpg Evrim101 27 4.jpg

Yavrulara bakmak (yukarıda solda) ve birçoğu hayatta kalamayacak binlerce yavru üretmek (yukarıda ortada), ebeveynin sağlığı ve sağkalması için bir zorluk oluştursa da dişileri kendine çekmek için süslü tüylerle gösterişte bulunmak (yukarıda sağda). Bu stratejiler, herşeye rağmen, seçilim değerini arttırmaktadır, çünkü ebeveynlerin bir sonraki kuşağa daha fazla sayıda yavru bırakmasına yardımcı olur.


Doğal seçilimin yalnızca sağkalım becerisi üzerinde etkili olduğunu düşünmek çekici bir yaklaşım. Ancak, seçilim değeri kavramının gösterdiği gibi bu hikayenin sadece yarısı. Doğal seçilim; eş bulma ve üreme davranışı üzerinde etkili olduğunda, biyologlar bunu eşeysel seçilim olarak adlandırır.

Önceki
Doğal seçilim iş başında


Sonraki
Eşeysel seçilim


Penguen fotoğrafı Jeff Abbas © California Academy of Sciences tarafından; Stomatopod fotoğrafı Roy Caldwell tarafından; tavuskuşu fotoğrafı Rock Maple Farm tarafından sağlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm