Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim 101Y:Hox genleri

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler

Hox genleri

“Genel amaçlı” düzenleyici genler sinek gibi karmaşık canlıların inşa sürecinde önemli birimlerdir. Bazı “kontrol” genleri birçok canlıda ortaktır. Ortak atalarımızdan aktarılan bu genlere kökendeş de denir.

Örneğin Hox genleri, insan, sinek, solucan gibi birçok canlının temel vücut yapısının oluşumunu yönlendirir, baş-kuyruk organizasyonunu sağlarlar. Bu genleri embriyonun gelişim sürecinde birer yönlendirme işareti olarak düşünebiliriz: “Başı bu tarafa doğru oluştur! Ayaklar ise şu tarafa doğru uzasın!”

Ys13 1.jpg

Bu genlerin genel amaçlı olması onların birçok canlıda benzer şekilde iş görebilmelerinden kaynaklanmaktadır. İnşa edilenin bir fare kafası ya da sinek kafası olması birşey değiştirmez, süreci aynı gen yönetir. Bu gibi güçlü düzenleyici genlerde, ya da bu genlerin düzenlediği diğer genlerde meydana gelen ufak değişimler evrimsel değişimin ana kaynaklarından birini oluşturabilir.

Anasayfa
Ana Sayfa

Kapat
Gezintinin sonu
Kapatmak için tıklayınız


Fare görüntüsü Institutes of Health’den; sinek başı görüntüsü University of California, Berkeley’den Wai Pang Chan’dan alınmıştır.

yazdırılabilir görünüm