Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim 101Y:Lederberg deneyi

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler

Lederberg deneyi

1952 yılında Esther ve Joshua Lederberg, mutasyonların yönelimli değil rasgele olduğunu gösteren bir deney yaptı.

Burada Lederberg deneyinin düzeneği görülüyor. Bu deneyi anlamak için şu temel bilgileri hatırlamanız yeterli: 1) bakteriler petri kaplarında koloniler halinde yetiştirilir; 2) her bir koloniyi oluşturan yüzlerce bakteri, tek bir bakteriden üremiştir, yani bir koloninin bakterileri genetik olarak birbirinin aynısıdır; 3) ilk petri kabının bir kopyası, bir bezi bu ilk petri kabına ardından da boş petri kabına damga gibi basarak üretilebilir (her koloniden bakteriler bezle alınıp yine aynı bezle yeni petri kaplarına yerleştirilmiş olur).

Bu deney, antibiyotik uygulamasında hayatta kalmayı başaran dirençli bakteri suşlarının, antibiyotiğe karşı gösterdikleri dirence antibiyotik uygulamasının sonucunda değil uygulamadan önce sahip oldukları hipotezine dayanır.


Ys5 1.gif 1) Bakteriler “ilk Petri kabı”na yayılır.
Ys5 2.gif 2) Birkaç farklı koloni oluşuncaya kadar büyütülür.
Ys5 3.gif 3) Bu koloniler ilk petri kabından, penisilin antibiyotiğini içeren yeni bir petri kabına, özgün dağılım düzenlerini aynen koruyacak şekilde yapıştırılır.
Ys5 4.gif 4) Antibiyotikli petri kabındaki X ve Y kolonileri hayatta kalmayı başarır. Bu koloniler penisilin direnci sağlayan bir mutasyon taşıyor olmalılar.
Ys5 5.gif 5) Lederbergler şu sorunun yanıtını bulmak amacıyla yola çıkmışlardı: yeni petri kabındaki koloniler antibiyotik direncini penisiline maruz kalınca mı geliştirdiler? Yanıt hayırdır.

Özgün petri penisilin ile yıkandığında, aynı koloniler (X ve Y konumundakiler) hayatta kalacaktır. Bu petrideki kolonilerin daha önce penisilinle hiç karşılaşmadıkları halde!


Öyleyse penisilin-dirençli bakteriler penisilinle karşılaşmadan önce popülasyonda mevcutlardı. Antibiyotiğe maruz kalmaya bir yanıt olarak direnç geliştirmediler.

Anasayfa
Ana Sayfa

Kapat
Gezintinin sonu
Kapatmak için tıklayınız

yazdırılabilir görünüm