Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

F1: Eklembacaklılar giriş 01

Git ve: kullan, ara
Evrim 101 İçindekiler | sonraki >>


Eklembacaklıları tanıyalım

Büyük ihtimalle, günlük hayatınızda hepiniz eklembacaklılarla karşılaşıyorsunuz. Örneğin, bahçede, yakınlardaki bir akarsuda, evde, yemek masasında ve hatta kedinizin köpeğinizin üzerinde bile onları görebilirsiniz! Eklembacaklılar her yerdeler!

Paperwasp.jpg Ladybug.jpg
Spider2.jpg Scorpion2.jpg
Crab.jpg Centipede.jpg
Eklembacaklılar; böcekler, örümcekler, akrepler, kabuklular, çıyanlar gibi tanıdık birçok grubu içerir.


Burada fotoğrafını gördüğünüz hayvanların tümü ve daha birçoğu eklembacaklıdır. Aslına bakarsanız, bugüne kadar tanımlanmış hayvan türlerinin % 83’ünden fazlası eklembacaklılar grubundandır. Bu araştırmada, eklembacaklıların evrimsel tarihini derinlemesine inceleyeceksiniz ve böylece zaman içinde nasıl evrildiklerini keşfedeceksiniz. Eklembacaklıların, ortak atalarından hangi kalıtsal özellikleri aldıklarını, 500 milyon yıl öncesinde nasıl ortaya çıktıklarını ve soylarının hangi yönlerde nasıl çeşitlendiğini ve kısıtlandığını öğreneceksiniz.

Önceki
Eklembacaklılar Ana Sayfa


Sonraki
Sayılarla eklembacaklılar


Eşek arısı fotoğrafı © Alex Wild; Uğur böceği fotoğrafı © Albert P. Bekker, Kalifornia Bilim Akademisi, tarafından sağlanmıştır; Örümcek fotoğrafı © 2004 Joyce Gross; Akrep fotoğrafı © 1994 Wolfgang Wuster; Derin deniz kırmızı yengeç fotoğrafı © 2004 Shane Anderson; Çıyan fotoğrafı Nebraska-Lincoln Üniversitesi Entomoloji Bölümü tarafından sağlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm