Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Makroevrim

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa : Evrim nedir ve nasıl çalışır

Makroevrim

Kaynaklar:

Makroevrim: Temel bilgiler

Toplu yayılma ve yok oluşların ardındaki süreci ve yaşamdaki diğer muhteşem modelleri inceleyin.

Bu makale Evrime Giriş bölümünde yer almaktadır.

Farklı ölçeklerde evrim: mikrodan makroya

Mikroevrim ve makroevrim değişimi (evrimi) çok farklı açılardan ele alır; ama ikisi de aynı temel süreci izler.

Dipsiz zaman (İngilizce)

Bu etkileşimli zaman cetveli dünyanın 4.5 milyarlık tarihini kapsıyor ve jeolojiyle, biyoçeşitlilikle, yok oluşlarla ilgili önemli olayların altını çiziyor.

Bu kaynak PBS’in Evrim internet sayfasında yer alıyor.

David Jablonski’nin çalışması: Kitlesel bir yokoluştan nasıl kurtulunur?

Bilim insanı David Jablonski, fosil modellerinin detaylı yorumlanmasıyla geçmişte hangi türün yaşayıp hangisinin yok olacağını belirleyen toplu yok oluş koşullarını yeniden oluşturuyor. Bu araştırma profili şaşırtıcı sonuçlar çıkarıyor ve bu sonuçların günümüzde yaşanan biyoçeşitlilik krizindeki rahatsızlık verici sonuçlarını içeriyor.

Etkileşimli araştırma: Eklembacaklıların hikayesi

Bu etkileşimli araştırma eklembacaklıların şaşırtıcı dünyasına dalıyor ve hem evrimsel başarılarına hem de evrimsel kısıtlarına göz atıyor.

İki elin sesi var: İçortakyaşam, yaşamın tarihini nasıl değiştirdi? İleri Seviye

Çok eski zamanlara ait bir bakterinin sizin vücudunuzun her hücresinde yaşadığını bilmek belki sizi şaşırtabilir! İçortakyaşamın hücrelerinizin evriminde nasıl etkili olduğunu öğrenin.

Web semineri: Fosiller, genler ve embriyolar (İngilizce) İleri Seviye

Dört bölümlük konuşmasının bu üçüncü bölümünde biyolog David Kingsley, Darwin’in Evrim Kuramına karşı geliştirilen anti-tezleri inceliyor ve modern kanıtların aslında kuramı ne kadar desteklediğini gösteriyor.

Bu konuşma Howard Hughes'un BioInteractive internet sayfasında yer almaktadır.

Web semineri: Seçim iş başında (İngilizce) İleri Seviye

Dört bölümlük konuşmasının bu ikinci bölümünde, biyolog David Kingsley küçük genetik değişikliklerin morfolojiyi nasıl büyük ölçekte etkileyebileceği hakkında konuşuyor. Bunu, mısırı, köpek yetiştiriciliğini ve dikenli balıkları örnek göstererek somutlaştırıyor

Bu konuşma Howard Hughes'un BioInteractive internet sayfasında yer almaktadır.

Neden gözler? İleri Seviye

Gözler evrim için bir sembol olmuştur. Gerçekten nasıl oldu da böyle bütünleşik ve çok parçalı bir yapı evrildi? Bir çok farklı hayvan karmaşık yapıda göze sahipken, bu türlerin evrimlerinin şifresi çözüldüğünde aslında birbirlerine ne kadar benzedikleri oldukça şaşırtıcı.

Evrim haberleri: Fare olmayan bir yeni kır faresi (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Mart 2008 tarihli bu evrim haberi, bilim insanlarının yeni bir memeli keşfini konu alıyor: dev bir “fil kır faresi”. Fil fareler normal kır farelerini andırsa da, yakın zamandaki genetik kanıtlar fil farelerin aslında çok daha eski (ve belki de daha karizmatik) bir soyağacından geldiğini gösteriyor: fillere ve onların akrabalarına ait bir soyağacı.

Evrim haberleri: Türler nereden geldi?

Yeşillik yönünden zengin tropik bölgeler genelde Kuzey Kutup Bölgeleri'ne ve ılık iklimli bölgelere göre daha fazla türe ev sahipliği yaparlar. Kasım 2006 tarihli bu evrim haberi, bu çeşitlilik trendine getirilen evrimsel açıklamayı inceliyor ve tropik sistemlerde oluşabilecek bir tehlikenin neden tüm dünyayı etkisi altına alabileceğini açıklıyor.

Röportaj: Anthony Barnosky’le iklim değişikliği ve memeli evrimi üzerine (İngilizce)

UC Berkeley Profesörü Anthony Barnosky’nin iklim yapısındaki değişikliğin türleri nasıl etkilediği ve gelecekte nasıl etkileyebileceği ile ilgili yazısı.

Bu makale ActionBioscience.org’da yayınlanıyor.

Röportaj: Nicole King’le çok hücreliliğin başlangıcı (İngilizce) İleri Seviye

Biyolog ve UC Berkeley Profesörü Nicole King evrim tarihindeki köklü sıçrayışı açıklıyor: tek hücrelilerden çok hücrelilere geçiş.

Bu makale ActionBioscience.org’da yayınlanıyor.

Yaşam ağacı (İngilizce)

Bu etkileşimli web sitesinde, bilim insanlarının nasıl bütün türlerin (ayrıca ek olarak bazı nesli tükenmiş türlerin de) soyağaçları hakkında hipotezler ürettiklerine ve türler arasında kurdukları akrabalık ilişkilerine bir göz atın.

Bu kaynak “Yaşamın Ağacı” internet sayfasında yer almaktadır.yazdırılabilir görünüm