Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Ana Sayfa

Git ve: kullan, ara

Konu başlıkları

BURASI YENİ SERVER. BU MESAJI GÖRÜYORSANIZ ÇALIŞABİLİRSİNİZ. 2

Bir Gelişme 1 Şubat

Örnek bir sayfa hazırladım: Evrime Giriş.

 • Sayfada üç özel tag kullanıldığını göreceksiniz. Bunları sayfadaki gibi kullanırsanız sorun çıkmaz. Daha ayrıntılı bilgiyi 26 Ocak toplantısı gündeminde bulabilirsiniz.
  • <oncekisonraki icindekiler="İçindekiler_Sayfası" onceki="Önceki_Sayfa" sonraki="Sonraki_Sayfa"/> şeklinde kullanınız. eğer onceki veya sonraki sayfalar yoksa yani serinin başında veya sonundaysak ilgili attribute'u sallayın gitsin. yani mesela sondaysak <oncekisonraki icindekiler="İçindekiler_Sayfası" onceki="Önceki_Sayfa"/>
  • <oncekisonrakialt onceki="Önceki_Sayfa" oncekibaslik="Önceki Sayfanın başlığı" yantaraf="" sonraki="Sonraki_Sayfa" sonrakibaslik="Sonraki Sayfanın Başlığı">yan tarafta gözükecek yazı [[Evrim 101 - İçindekiler]]'e de bir link vereyim </oncekisonrakialt>
   • bu da bir öncekine çok benziyor ama ek olarak başlığı da bizim belirtmemiz gerekiyor. bir de tabii eğer ortada "sidetrip" kutusunun gözükmesini istiyorsanız iki tagin arasına gözükmesini istediğiniz metni koyuyorsunuz. diğeri gibi onceki, sonraki ve yantaraf opsiyonel.
  • <sozlukcepopup sozcuk="Sözcük">sözcüğü</sozlukcepopup>
  • <yantarafpopup sayfaadi='deneme'>oldu mu?</yantarafpopup> ise "sidetrip" sayfalarına linkler için tasarlandı. aslında bu sayfaların diğerlerinden bir farkı yok, tek farkları yeni bir pencerede açılmaları. (bunlar için ayrı bir skin yazmak istemedim) bunlara o yan yol işaretini koyarsak pekala idare eder gibi geliyor bana.
 • Dikkat ederseniz sayfada "Evrim101:Evrime Giriş" ve "Evrime Giriş" olarak iki başlık gözüküyor. Birincisi şimdilik sadece bazı teknik sorunlar yaşarsak farkına varayım diye var. Yayına başlarken bunu kaldıracağım.

WikiSysop 02:06, 2 Şubat 2008 (EET)

Evrim 101 İçindekiler

Evrim 101 İçindekiler

Eskidi bunlar

Kullanım

orta kısmı aynen wiki gibi kullanabiliyoruz.

aşağıdaki editor toolbox'a tıklayınca wikiyle ilgili zımbırtılar çıkıyor.

Yapılacaklar

 • Style dosyasını en baştan yazdığım için içerikteki bazı şeyler wikipedia'dan alıştığımızdan farklı gözüküyor. Bunları değiştirme şansımız var, bir sonraki işim bunları düzeltmek. Tabii sizden de geri bildirim almam lazım.

Daha ileri yapıları ne yapacağız?

Örn. Evo 101'deki ileri geri linkleri

hani o evo 101'de falan üstte ve altta next previous gibi şeyler var ya onları da bir template halinde size sunmayı düşünüyorum.

örn. [[Evo 101|"Trees, not ladders","Homologies and analogies"]] yazdığınızda http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/evo_08 'ın altında çıkan ileri geri linkleri çıkacak.

bir de mesela http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/evo_05 sayfasındaki "take a sidetrip" olayı var. bunu da benzer bir template'le halledebiliriz.

Template'ler hakkında kısa bir bilgi: http://www.mediawiki.org/wiki/Templates

Ben de çok bilmiyorum şimdilik.

Javascript'li sayfalar, bir de flash

bazı yerlerde javascript flash vesaire kullanılmış, bunların kaç tane ve nerelerde olduklarını eski wikimizde bir sayfaya listeleyebilirseniz, bir strateji geliştirebiliriz. (eski wikiye yazalım diyorum çünkü burayı çok gereksiz şeylerle doldurmayalım)

Örn: http://ecwiki.universitekonseyleri.org/index.php/Yeni_wiki_i%C3%A7in_liste

Wiki alemindeki son gelişmeler

Kaltura ve Wikimedia Foundation ortaklaşa video üretimi konusunda işbirliğine gittiler. Belki biz de kullanbiliriz ne dersiniz?

"http://evrimianlamak.org/e/Ana_Sayfa" adresinden alındı.
yazdırılabilir görünüm