Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Yeni Sayfalar

Git ve: kullan, ara
2. satır: 2. satır:
=YENİ BÖLÜMLER=
=YENİ BÖLÜMLER=
 +
 +
==Temmuz 2009==
 +
 +
{| align="left" cellspacing="20"
 +
|- style="font-size:18px;"
 +
| [[A9o:Sessiz_cırcır| '''HIZLI EVRİM SESSİZ CIRCIR BÖCEĞİYLE SONUÇLANIR''']]
 +
|-
 +
| [[Image:Cricket.jpeg |thumb|]]
 +
| Güzel sesli cırcır böceği ile sessiz ama kurnaz cırcırböceğinin [[A9d:Kurnaz | bu komik hikayesinin]] aslında gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Biz de bilmiyorduk, Evrimi Anlamak sitesi için yakın zamanda çevirdiğimiz [[A9o:Sessiz_cırcır | bu yazı]] meğer tam da bunu anlatıyormuş! Biyolog Marlene Zuk, John Rotenberry ve Robin Tinghitella’nın araştırmasının ayrıntılarını bu yazıdan öğrenin. Yazının sonunda öğretmenler için sınıfta kullanabilecekleri çalışma soruları da bulunuyor.
 +
|}
==Mart 2009==
==Mart 2009==

Sayfanın 23:18, 1 Aralık 2009 tarihindeki hâli


Konu başlıkları

YENİ BÖLÜMLER

Temmuz 2009

HIZLI EVRİM SESSİZ CIRCIR BÖCEĞİYLE SONUÇLANIR
Cricket.jpeg
Güzel sesli cırcır böceği ile sessiz ama kurnaz cırcırböceğinin bu komik hikayesinin aslında gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Biz de bilmiyorduk, Evrimi Anlamak sitesi için yakın zamanda çevirdiğimiz bu yazı meğer tam da bunu anlatıyormuş! Biyolog Marlene Zuk, John Rotenberry ve Robin Tinghitella’nın araştırmasının ayrıntılarını bu yazıdan öğrenin. Yazının sonunda öğretmenler için sınıfta kullanabilecekleri çalışma soruları da bulunuyor.

Mart 2009

KİTLESEL BİR YOKOLUŞTAN NASIL KURTULUNUR?
Snailbragsgggg copy.jpg
David Jablonski’nin çalışması: Gazetelerde dergilerde yeni bilimsel keşifler ile ilgili yazılar okuruz. Peki bu keşifleri yapan bilim insanları çalışmalarını nasıl yürütür? Paleontolog David Jablonski'nin kitlesel yokoluşlar hakkındaki çalışmalarına göz atın, çok eski zamanlardan kalan fosillere bakarak doğadaki sorulara nasıl cevaplar aradığını (ve bulduğunu!) görün.
KURNAZ OLANIN HAYATTA KALMASI
Sneakiest1 tr copy.jpg
Çizgiroman: Aşk, yalan, entrika ve kurnaz cırcır böcekleri! Doğal seçilim her zaman en iri ve en kuvvetliden mi yanadır? Cevabını bu keyifli çizgiromanda bulacaksınız.
FOSİL KAYITLARINA DAİR GEERAT VERMEİJ İLE SÖYLEŞİ
Vermeij.jpg
Geerat Vermeij ile söyleşi: İşi gücü deniz kabuklularının fosillerini incelemek olan bir bilim insanı düşünün. Bu bilim insanı, yaptığı araştırmalar sonucu türler arası rekabet ve avlanmayı kanıtlayan fosil kayıtlarını incelemiş ve canlıların birbirlerinin evrimsel kaderine şekil verdikleri gerçeğini ortaya çıkarmış bir kişi olsun. Onun aynı zamanda 3 yaşından beri kör olduğunu duysanız tepkiniz ne olurdu? Sözünü ettiğimiz kişi hayali biri değil, onun adı Geerat Vermeij ve Kaliforniya Üniversitesi'nde bir paleobiyoloji profesörü. Dr. Vermeij'le yapılmış olan "Fosil Kayıtlarına Dair" başlıklı bu ilginç söyleyişiyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kasım 2008

Amiplerle bakterilerin ortakyaşamı, vücudumuzu oluşturan ökaryot hücrenin ilk kez ortaya çıkışı hakkında bize nasıl fikir verebiliyor? Bu sorunun cevabını öğrenmek, farklı ölçeklerde evrim hakkında daha fazla bilgi edinmek, embriyo gelişiminin evrime etkisinin neler olduğunu görmek isterseniz yeni eklenen bu bölümlere göz atın!

İÇORTAKYAŞAM
İçortakyaşam: Farklı canlıların birlikte yaşamaya başlamaları değişik hücre organellerini ve yapılarını ortaya çıkarmış olabilir.
EVRİM-GELİŞİM
Evrim-Gelişim: Gelişim sırasında meydana gelen ufak bir değişiklik yeni bir türün ortaya çıkmasına sebep olabilir.
FARKLI ÖLÇEKLERDE EVRİM
Farklı Ölçeklerde Evrim:Evrim son derece farklı boyutlarda pek çok değişimi kapsar.
yazdırılabilir görünüm