Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Yeni Sayfalar

Git ve: kullan, ara
(Şubat 2010 yeniler)
6. satır: 6. satır:
{| align="left" cellspacing="20"
{| align="left" cellspacing="20"
|- style="font-size:18px;"
|- style="font-size:18px;"
-
| [[A9a:Şenyüz_Örümcekleri_01| '''DİLİN EVRİMİ''']]
+
| [[A9a:Şenyüz_Örümcekleri_01| '''ÖRÜMCEKÇE BİR "ALOHA!"''']]
|-
|-
| [[Resim:Happyface.jpg |thumb|]]
| [[Resim:Happyface.jpg |thumb|]]
-
| Hawaii Üniversitesi’den Dr. Rosemary Gillespie, Dr. Geoff Oxford ve Dr. Bruce Tabashnik’in çalışmalarını ele alan bu yazıda, sırtında gülen bir yüze benzeyen deseni olan bu örümcek türünün nasıl olup da bu kadar çok farklı tipte desene sahip olacak şekilde evrildiğini okuyacaksınız. Bu yazı evrimin temel mekanizmalarını doğadan gözlemlerle açıklıyor. Yazı ayrıca bilim insanlarının araştırmalarını yaparken nasıl sorular sorduklarına ve bu soruları yanıtlamak için oluşturdukları hipotezleri nasıl yöntemler izleyerek test ettiklerine ilişkin de çok güzel bir örnek. Üstelik bol resimli ve animasyonlu! Bu bölümün sonunda eğitimciler için derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları da bulunuyor.
+
| [[A9a:Şenyüz_Örümcekleri_01| Şenyüzlü örümceklerin öyküsü]]: Hawaii Üniversitesi’den Dr. Rosemary Gillespie, Dr. Geoff Oxford ve Dr. Bruce Tabashnik’in çalışmalarını ele alan bu yazıda, sırtında gülen bir yüze benzeyen deseni olan bu örümcek türünün nasıl olup da bu kadar çok farklı tipte desene sahip olacak şekilde evrildiğini okuyacaksınız. Bu yazı evrimin temel mekanizmalarını doğadan gözlemlerle açıklıyor. Yazı ayrıca bilim insanlarının araştırmalarını yaparken nasıl sorular sorduklarına ve bu soruları yanıtlamak için oluşturdukları hipotezleri nasıl yöntemler izleyerek test ettiklerine ilişkin de çok güzel bir örnek. Üstelik bol resimli ve animasyonlu! Bu bölümün sonunda eğitimciler için derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları da bulunuyor.
|- style="font-size:18px"
|- style="font-size:18px"
| [[A11e:Mcelwain_01| '''KADİM FOSİLLER VE GÜNÜMÜZDEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ''']]
| [[A11e:Mcelwain_01| '''KADİM FOSİLLER VE GÜNÜMÜZDEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ''']]

Sayfanın 00:28, 2 Şubat 2010 tarihindeki hâli


Konu başlıkları

YENİ BÖLÜMLER

Şubat 2010

ÖRÜMCEKÇE BİR "ALOHA!"
Happyface.jpg
Şenyüzlü örümceklerin öyküsü: Hawaii Üniversitesi’den Dr. Rosemary Gillespie, Dr. Geoff Oxford ve Dr. Bruce Tabashnik’in çalışmalarını ele alan bu yazıda, sırtında gülen bir yüze benzeyen deseni olan bu örümcek türünün nasıl olup da bu kadar çok farklı tipte desene sahip olacak şekilde evrildiğini okuyacaksınız. Bu yazı evrimin temel mekanizmalarını doğadan gözlemlerle açıklıyor. Yazı ayrıca bilim insanlarının araştırmalarını yaparken nasıl sorular sorduklarına ve bu soruları yanıtlamak için oluşturdukları hipotezleri nasıl yöntemler izleyerek test ettiklerine ilişkin de çok güzel bir örnek. Üstelik bol resimli ve animasyonlu! Bu bölümün sonunda eğitimciler için derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları da bulunuyor.
KADİM FOSİLLER VE GÜNÜMÜZDEKİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
A11g mcelwain.jpg
Jennifer McElwain’in çalışması: Bu yazıyla, Dr. McElwain'in günümüzde yaşayan bitkilerden edindiğimiz bilgileri kullanarak, Danimarka'dan topladığı 180 milyon yıl yaşındaki yaprak fosillerini inceleyip o zamanlarbitkilerin içinde yaşadıkları sıcaklığı, atmosferik çevreyi ve karbondioksit yoğunluğunu nasıl tahmin ettiğini öğreniyoruz. Nasıl oluyor da Jennifer’in fosil yaprakları geçmişteki küresel sıcaklıkların geniş çaplı bir dökümünü veriyor? Fosillerden edindiğimiz küresel sıcaklık değişimi bilgilerini günümüzdeki küresel ısınmanın nasıl sonuçlar doğracağı ile ilgili fikir edinmek için nasıl kullanıyoruz? Geçmişte yaşanan kitlesel yok oluşlarda küresel iklim değişikliğinin rolü neydi? Bütün bu ilginç sorulara cevapları bu yazıda bulacaksınız. Yine bu bölümün sonunda da eğitimcilerin derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları bulunuyor.
MİDYELERİN HIZLI EVRİMİ
Mussels.jpg
Evrim Haberleri: Mavi midyeler, yeni bir istilacı avcı türe karşı geliştirdikleri savunma mekanizmaları ile sadece 15 yıl içerisinde nasıl evrildiler?New Hampshire Üniversitesi’nden Aaren Freeman ve James Byers midyenin evrildiğinin kanıtı olarak ne tür bulguları ortaya koydular? Evrim Haberleri bölümündeki bu yazıda soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yazının sonunda kapsamlı bir kaynakça ve eğitimciler için tartışma soruları bulunuyor.

Aralık 2009

DİLİN EVRİMİ
Dil.gif
Bu kez bir Evrim Çalışkanı tarafından hazırlanan Dilin Evrimi yazısı ile karşınızdayız. Bu yazının sahibi İsa Kerem Bayırlı halen ODTÜ İngilizce Öğretmenliği bölümünde okumakta olan genç bir arkadaşımız. Dilin evrimi ile özellikle ilgilendiğini belirttiğinde ondan blog için bu konuda bir yazı yazmasını istemiştik. O kadar kapsamlı ve güzel bir yazı ortaya çıkardı ki, bu yazının aynı zamanda Yapı Kredi Yayınları’nın düşünce dergisi Cogito’nun evrim kuramına ayırdığı Kış 2009 sayısında da yer almasının uygun olacağına karar verdik. Uzunluğu dolayısıyla yazıyı blog yerine Evrimi Anlamak sitesinden yayınlıyoruz. Yazıya ayrıca Cogito’nun Kış 2009 sayısını edinerek ulaşabilirsiniz.


Temmuz 2009

HIZLI EVRİM SESSİZ CIRCIR BÖCEĞİYLE SONUÇLANIR
Cricket.jpeg
Güzel sesli cırcır böceği ile sessiz ama kurnaz cırcırböceğinin bu komik hikayesinin aslında gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak kaleme alındığını biliyor muydunuz? Biz de bilmiyorduk, Evrimi Anlamak sitesi için yakın zamanda çevirdiğimiz bu yazı meğer tam da bunu anlatıyormuş! Biyolog Marlene Zuk, John Rotenberry ve Robin Tinghitella’nın araştırmasının ayrıntılarını bu yazıdan öğrenin. Yazının sonunda öğretmenler için sınıfta kullanabilecekleri çalışma soruları da bulunuyor.

Mart 2009

KİTLESEL BİR YOKOLUŞTAN NASIL KURTULUNUR?
Snailbragsgggg copy.jpg
David Jablonski’nin çalışması: Gazetelerde dergilerde yeni bilimsel keşifler ile ilgili yazılar okuruz. Peki bu keşifleri yapan bilim insanları çalışmalarını nasıl yürütür? Paleontolog David Jablonski'nin kitlesel yokoluşlar hakkındaki çalışmalarına göz atın, çok eski zamanlardan kalan fosillere bakarak doğadaki sorulara nasıl cevaplar aradığını (ve bulduğunu!) görün.
KURNAZ OLANIN HAYATTA KALMASI
Sneakiest1 tr copy.jpg
Çizgiroman: Aşk, yalan, entrika ve kurnaz cırcır böcekleri! Doğal seçilim her zaman en iri ve en kuvvetliden mi yanadır? Cevabını bu keyifli çizgiromanda bulacaksınız.
FOSİL KAYITLARINA DAİR GEERAT VERMEİJ İLE SÖYLEŞİ
Vermeij.jpg
Geerat Vermeij ile söyleşi: İşi gücü deniz kabuklularının fosillerini incelemek olan bir bilim insanı düşünün. Bu bilim insanı, yaptığı araştırmalar sonucu türler arası rekabet ve avlanmayı kanıtlayan fosil kayıtlarını incelemiş ve canlıların birbirlerinin evrimsel kaderine şekil verdikleri gerçeğini ortaya çıkarmış bir kişi olsun. Onun aynı zamanda 3 yaşından beri kör olduğunu duysanız tepkiniz ne olurdu? Sözünü ettiğimiz kişi hayali biri değil, onun adı Geerat Vermeij ve Kaliforniya Üniversitesi'nde bir paleobiyoloji profesörü. Dr. Vermeij'le yapılmış olan "Fosil Kayıtlarına Dair" başlıklı bu ilginç söyleyişiyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kasım 2008

Amiplerle bakterilerin ortakyaşamı, vücudumuzu oluşturan ökaryot hücrenin ilk kez ortaya çıkışı hakkında bize nasıl fikir verebiliyor? Bu sorunun cevabını öğrenmek, farklı ölçeklerde evrim hakkında daha fazla bilgi edinmek, embriyo gelişiminin evrime etkisinin neler olduğunu görmek isterseniz yeni eklenen bu bölümlere göz atın!

İÇORTAKYAŞAM
İçortakyaşam: Farklı canlıların birlikte yaşamaya başlamaları değişik hücre organellerini ve yapılarını ortaya çıkarmış olabilir.
EVRİM-GELİŞİM
Evrim-Gelişim: Gelişim sırasında meydana gelen ufak bir değişiklik yeni bir türün ortaya çıkmasına sebep olabilir.
FARKLI ÖLÇEKLERDE EVRİM
Farklı Ölçeklerde Evrim:Evrim son derece farklı boyutlarda pek çok değişimi kapsar.
yazdırılabilir görünüm