Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Canliligin Tarihi

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa : Evrim nedir ve nasıl çalışır

Canlılığın Tarihi


Alt başlık:

İnsanın Evrimi


Kaynaklar:

Çorbadan hücrelere: yaşamın başlangıcı

Yaşamın başlangıcına ilişkin şu anki anlayışımız hakkında detaylı bilgiler edinin ve bilim insanlarının antik olayları nasıl araştırabildiğine tanık olun.

Bu makale Evrime Giriş Bölümünde yer almaktadır.

İnteraktif Evrim

John Kyrk'nın hazırladığı ve Türkçeye çevirilen evrimsel zaman çizelgesi sitesinde evrenin oluşumundan başlayarak, güneş sisteminin ve dünyamızın oluşumuna, ardından yaşamın evrimine ve en sonunda insanın kültürel evrimiyle günümüze uzanan yolu izleyebilirsiniz.

Bu kaynak JohnKyrk.com'da yer almaktadır.

Dipsiz zaman (İngilizce)

Bu interaktif zaman cetveli dünyanın 4.5 milyarlık tarihini kapsıyor ve jeolojiyle, biyoçeşitlilikle, yok oluşlarla ilgili önemli olayları vurguluyor.

Bu kaynak PBS’in Evrim internet sayfasında yer alıyor.

Evrim ve fosil kalıntıları (İngilizce)

Evrim modern biyolojide temel bir anlayıştır. Evrimin ana hatlarıyla nasıl işlediğine, fosil kalıntılarıyla teorinin nasıl desteklendiğine bir göz atın.

Bu makale Amerikan Jeoloji Enstitüsü’nün internet sayfasında yayınlanıyor.

Antik fosiller ve modern iklim değişikliği: Jennifer McElwain’in çalışması

Küresel ısınmanın dünyamızı nasıl etkileyeceğini merak mı ediyorsunuz? Bilim kadını Jennifer McElwain küresel ısınmanın geçmişte yaşamı nasıl etkilediğini ve gelecekte nasıl etkileyebileceğini fosil kalıntılarını inceleyerek araştırıyor.

İnteraktif araştırma: Eklembacaklının hikayesi

Bu interaktif araştırma eklembacaklıların şaşırtıcı dünyasına dalıyor ve başarılarıyla, evrimsel anlamdaki sınırlarını inceliyor.

Toplu yok oluşlardan korunmak: David Jablonski’nin çalışması

Fosil modellerinin detaylı yorumlanmasıyla bilim adamı David Jablonski geçmişte hangi türün yaşayıp hangisinin yok olacağını belirleyen toplu yok oluş koşullarını yeniden oluşturuyor. Bu araştırma profili şaşırtıcı sonuçlar çıkarıyor ve bu sonuçların günümüzde biyoçeşitlilik krizindeki rahatsızlık verici sonuçlarını içeriyor.

Evrim haberleri: Morfolojiden daha fazlası (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Ağustos 2006 tarihli bu haber raporu, T.rex ile ilgili yapılan yeni araştırmaları içeriyor ve paleontologların hayvanın kemiklerinin ötesine, pek de iyi fosilleşmeyen fizyolojisi, algısal yetenekleri ve nüfus dinamiklerine nasıl büyüteç tuttuklarını gösteriyor.

Evrim haberleri: Timsahın Kafasına ve Balığın Solungaçlarına Sahip Olan Nedir?

Mayıs 2006 tarihli bu haber raporu, bu yılın en önemli fosili olmaya aday türünü açığa çıkarıyor: Tiktaalik bize, atalarımızın nasıl sudan sürünerek karaya çıktıkları hakkında fikirler verebilir.

Evrim haberleri: Türler nereden geldi?

Yeşillik yönünden zengin tropik bölgeler genelde Kuzey kutup bölgelerine ve ılık iklimli bölgelere göre daha fazla türe ev sahipliği yaparlar. Kasım 2006 tarihli bu haber raporu, bu çeşitlilik trendine getirilen evrimsel açıklamayı inceliyor ve tropik sistemlerde oluşabilecek bir tehlikenin tüm dünyayı etkisi altına neden alabileceğini açıklıyor.

Paleontoloji Portalı (İngilizce)

Bu web kaynakları ünlü fosil kümelerinin keşfini, gezilebilir bir fosil resim galerisini ve kendi çevrenizdeki kayaların yaşlarını hesaplamaya yarayan bir harita oluşturmanıza imkan sağlayan ve çevrenizdeki fosilleri görüntülemeye yarayan bir aracı içeriyor.

Bu kaynak PaleoPortal.org’da yer almaktadır.

Yaşamın ağacı(İngilizce)

Bu interaktif web sitesinde bilim insanlarının nasıl bütün türlerin (ayrıca ek olarak bazı nesli tükenmiş türler) soy ağaçları hakkında hipotezler ürettiklerine ve türler arasında kurdukları akrabalık ilişkilerine bir göz atın.

Bu kaynak “Yaşamın Ağacı” internet sayfasında yer almaktadır.


Alt başlık:

İnsanın Evrimi


yazdırılabilir görünüm