Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim Gelisim

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa : Evrim nedir ve nasıl çalışır

Evrim-Gelişim

Kaynaklar:

Evrim-Gelişim İleri seviye

Gelişimi anlamak bize belli başlı evrimsel değişikliklerin nasıl ortaya çıktığını ve kimi değişikliklere ise neden rastlamadığımızı anlamada yardımcı olur.

Web semineri: Kelebeklerden insanlara (İngilizce)

Dört bölümlük bir serinin parçası olan bu seminerde evrimsel biyolog Sean Carroll böceklerdeki gelişim genetiğini kullanarak eski genlerin yeni numaraları nasıl öğrenebildiğini ve bu bilginin bize insan evrimini anlamada nasıl yardımcı olacağını açıklıyor.

Bu seminer Howard Hughes'in BioInteractive websitesinde yer alıyor.

Web semineri: Evrim bilimi (İngilizce)

Evrimsel biyolog Sean Carroll, Evrim-Gelişim (Evo-Devo) alanı hakkında, meyve sineklerinden, kelebeklerden vb. örnekler verip bu araştırma alanının nasıl evrimsel anlayışımızı değiştirdiğine dair temel bilgiler veriyor

Bu video New York Times'in websitesinde yer alıyor.

Neden gözler? İleri seviye

Gözler adeta evrimin ikonudur. Vücutla böyle bütünleşik ama çok parçalı bir uyarlanım nasıl oldu da evrildi? Pek çok farklı hayvan karmaşık gözlere sahip olsa da, onların evrimsel tarihini çözümleyince karşımıza olağanüstü bir çeşitlilik ama şaşırtıcı bir benzerlik çıkıyor.

Ernst Haeckel: Evrim ve gelişimin erken dönemleri

Ernst Haeckel gelişim alanındaki çalışmaları ilk başlatan kişiydi ve gelişimin evrimle ilişkisini ortaya koyduı. Bununla birlikte, en ünlü fikrinin (bireyoluş soyoluşu telhis eder) artık doğru olmadığını biliyoruz.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi bölümünde yer almaktadır.

Stephen Jay Gould: 21. yüzyılda evrim ve gelişim

Stephen Jay Gould'un çalışmaları gelişimsel değişimin makroevrime nasıl aracılık ettiği konusundaki modern düşünceleri derinden etkiledi.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi bölümünde yer almaktadır.


yazdırılabilir görünüm