Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Site turu

Git ve: kullan, ara

Evrimi Anlamak Sitesine Hoşgeldiniz

Evrimi Anlamak, kar amacı gütmeyen, eğitim amaçlı, evrimsel biyoloji bilmini ve tarihini öğretmeyi amaçlayan bir web sitesidir. Bu site, evrimin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, hayatınızı nasıl etkilediğini, evrimsel biyoloji alanındaki bilimsel araştırmaların nasıl yürütüldüğünü ve bu alandaki fikirlerin zamanla nasıl değiştiğini anlamanıza yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

İşte, Evrimi Anlamak sitesinin sizlere sunduğu bilgilere genel bir bakış:

EAlogo 2.pngAna İçerik

Evrimi Anlamak sitesinin ana içeriğini evrim bilimini her anlamda ele alan makaleler oluşturuyor. Bu içerik genele hitaben yazıldı, yani herkesin bu sitede okuyacak ilginç bir şeyler bulması mümkün. Sitemizde ne kadar çeşitli yazılar bulunduğuna dair size fikir vermesi için şu listeye göz atabilirsiniz:

 • Evrime Giriş — kendi içinde pek çok bölüme ayrılan bu başlık, evrim teorisini ve evrimin mekanizmalarını tanımlıyor, doğal seçilimden genetik sürüklenmeye, mutasyonlardan kesintili denge kavramına bu mekanizmaların detaylarını anlatıyor.
 • Eklembacaklıların öyküsü — özellikle öğrenciler için çok faydalı bu interaktif bölümde eklembacaklıları ve onların evrimsel tarihi keşfediliyor.
 • Bakterilerin evrimiyle savaş — Carl Bergstrom'un antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakterilerle nasıl savaşacağımıza ilişkin araştırmalarına ışık tutan bir bölüm
 • Aloha — Örümcek Selamı! — Rosemary Gillespie'nin Hawaii'deki güleç yüzlü örümceklerle ilgili araştırmasını anlatan bir bölüm
 • Kurnaz olanın hayatta kalması — erkek cırcır böceğinin eş bulma macerasını anlatan eğlenceli bir çizgi roman
 • Benzerlikler ve farklılıklar: Kökendeşliği ve görevdeşliği anlayın - bu kavramları interaktif şekilde anlatan, kökendeş ve görevdeş karakterleri nasıl tanımlayabileceğinizi ve bu özelliklerin nasıl evrildiğini açıklayan bir bölüm
 • Ateş karıncalarının istilası ve evrimi — Bilim insanlarının ateş karıncalarının evrimini anlaması, daha şimdiden ABD'nin büyük bölümünü istila etmiş bu zararlıları kontrol altına almamıza yardımcı olabilir.
 • Evrimsel düşüncenin tarihi - Dünya'nın tarihi, canlılığın tarihi, evrimin mekanizmaları, gelişim biyolojisi ve genetik alanlarındaki araştırmalar bugünkü evrim anlayışımıza nasıl katkıda bulundu?

...ve dahası!

Sitemizde ayrıca evrime ilgili İngilizce sayfalara giden kimi bağlantılara rastlayacaksınız. Bu kaynakların da İngilizce bilen okurlarımızın ilgisini çekeceğini umuyoruz.

Darwin ikiyuzy.pngKonu Başlıklarının Listesi

Evrimi Anlamak'ta aradığınız konuyu bulmayı kolaylaştırmak için, bütün içeriğimizi konulara göre listeledik. Bu listeleri Ana Sayfa'da da bulabilirsiniz. Dört ana kategori var:


 • Evrim nedir ve nasıl çalışır? — Evrim mekanizmalarının detaylı açıklamaları ve yeryüzünde yaşamın tarihi
 • Evrim hayatımızı nasıl etkiler? - Evrim kuramının günlük yaşamımıza etkileri
 • Evrime kanıtlar nelerdir? - Evrimle ilgili çeşitli bilimsel kanıtlar
 • Evrim kuramının tarihçesi nedir? - Evrim alanındaki fikirlerin, araştırmaların ve bilim insanlarının tarihi

İsterseniz Arama sayfasından anahtar kelimeleri aratarak da dilediğiniz konuya ulaşabilirsiniz.

News marquee.png

Evrim Haberleri, bu yazılar evrim konusundaki yeni gelişmeleri aktaran haberlerden oluşuyor.

Zaman zaman sitemize yeni eklediğimiz yazıları da "yeni eklenenler" bölümde duyuruyoruz. Yeni bölümlerden haberdar olmak için Ana Sayfa'mızdaki "Bizden Haber Alın" kutusuna e-posta adresinizi girebilirsiniz.

Anasayfa
Ana Sayfa

Anasayfa
Ana Sayfa
"http://evrimianlamak.org/e/Site_turu" adresinden alındı.
yazdırılabilir görünüm