Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A9g:Peygamber devesi karidesi 03

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Dış iskelet: iyi, kötü ve ürpertici

Ezilen bir hamamböceğinden gelen “çatırtı” dış iskelet dediğimiz, eklembacaklının vücudunun yumuşak iç kısmını koruyan ve destekleyen sert tabakalar mozaiğinden kaynaklanır. İnsan ve diğer omurgalılar, kemiklerden yapılmış bir iç iskelete sahiptir, ancak eklembacaklıların böyle bir iç iskeleti yoktur. Çöküp bir doku yığın haline gelmemelerini sağlayan tek şey sahip oldukları dış iskelettir.

Bu tesbih böceğinin üzerindeki sert dış örtü sahip olduğu tek iskelettir.

Dış iskelet, büyük bir evrimsel yeniliktir. Yukarıdaki tesbih böceği gibi eklembacaklılar, iç taraftan bağlanan kaslarla yönlendirdikleri “zırhlı elbiseleri” ile oldukça rahat bir şekilde hareket edebilirler. Desteğin ötesinde, dış iskelet avcılara karşı koruma ve av karşısında güç sağlar. Dış iskelet ayrıca eklembacaklıları çevresel koşullardan da korur. Örneğin, okyanuslarda yaşayan eklembacaklılar, tuz oranında meydana gelebilecek küçük değişimlerden dış iskelet sayesinde etkilenmeden korunmuş olurlar veya dış iskelet karasal eklembacaklıların kurumasını engeller.

Knightbug.png

Ancak sizin de göreceğiniz gibi dış iskelet büyük bir sorunu da ortaya çıkararak eklembackalıların evrimini kısıtlandırır. Bu sorun büyüme sorunudur.


Önceki
Eklembacaklılar


Sonraki
Zırhın içinde büyümek

Tesbih böceği resmi© 2004 Joyce Gross’dan

yazdırılabilir görünüm