Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

A9g:Peygamber devesi karidesi 04

Git ve: kullan, ara


Evrim 101 İçindekiler << önceki | sonraki >>

Zırhın içinde büyümek

Eklembacaklılar, değişmez bir şekle sahip zırhlı elbiselerini giymelerine rağmen nasıl büyürler? Evrimin sunduğu çözüm deri değiştirme, yani dış iskeletin atılmasıdır. Bu çözümü peygamber devesi karidesi örneği üzerinden açıklayacağız. Peygamber devesi karidesleri, okyanuslarda yaşayan avcı kabuklulardır. Büyüklükleri 2 – 40 cm arasında değişir fakat bu canlılar bir deniz ürünleri restoranında yiyebileceğiniz gerçek karideslerden değildir.

Peygamber devesi karidesinin üstten görünüşü
Peygamber devesi karidesinin yandan görünüşü

Bazı türler, yengeçleri, salyangozları ve istridyeleri parçalmak için sopa benzeri uzantılar kullanırken, bazıları da balıkları mızraklamak için uyarlanmış keskin, dikenli uzantılara sahiptir. Bu silahlar, oldukça korkunçtur; ölümcüldür, bir akvaryumun camını kıracak kadar güçlüdür ve göz kırpmanızdan 50 kez daha hızlı hareket edebilirler.

Bir çift peygamber devesi karidesi uzantısı – soldaki sopa tipi, sağdaki mızrak tipi

Peygamber devesi karidesleri, dayanıklılık ve mızrak, sopa tipi silahlarının gücü için sert dış iskeletlerine güvenirler ancak aynı dış iskelet gençlikten erginliğe geçişte büyümeyi güçleştirir. Bütün eklembacaklılarda olduğu gibi peygamber devesi karideslerinin de büyümek için deri değiştirmesi gerekir. Her iki üç ayda bir, dış iskeleti biraz sıkı gelmeye başlayınca, bir peygamber devesi karidesi dış vücut örtüsünü yırtar, içinden sıyrılıp çıkar ve arkasında neredeyse tam, gözleri ve uzuvları dahi yerinde olan fakat içi boş bir peygamber devesi karidesi kalıbı bırakır.

Atılmış dış iskeletinin kalıntıları ile bir peygamber devesi karidesi

Yeni çıkmış peygamber devesi karidesi, öncesine göre biraz daha geniştir ancak yeni dış örtüsü henüz sertleşmemiştir. Hayvan, yeni zırhı tamamen koruyucu özellik kazanana kadar bir kaç haftalık hassas dönemi boyunca hayatta kalmayı başarmak zorundadır.

Önceki
Dış iskelet: iyi, kötü ve ürpertici


Daha fazlasını keşfet!
Hayret verici ön ayaklara sahip tek kabuklu peygamber devesi karidesi değildir. Şipşak karidesin ses ve ışık gösterisi için daha fazlasını okuyun.
Sonraki
Deri değiştirmenin tehlikeleri!

Bütün fotoğraflar Roy Caldwell’dan

yazdırılabilir görünüm