Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Dogal Secilim

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa : Evrim nedir ve nasıl çalışır

Doğal Seçilim

Kaynaklar:

Doğal seçilim: Temel bilgiler

Darwin'in en ünlü fikri doğal seçilim, yaşamdaki çeşitlilikle ilgili çok şey açıklıyor. Doğal seçilimin nasıl işlediğini öğrenin, örneklerine bir göz atın ve doğal seçilimle ilgili yanılgılardan uzak durmanın yolunu öğrenin.

Bu makale Evrime Giriş bölümünde yer almaktadır.

Doğal seçilim ve uyarlanım ile ilgili yanılgılar

Doğal seçilim genelde organizmaları mükemmelleştiren ve onlara ne istiyorlarsa onu veren bir şeymiş gibi yorumlanır. Gerçeği öğrenin.

Evrimle ilgili soruların yanıtlarına olta atmak: David O. Conover’ın çalışması

İnsan davranışları fiziksel çevremizi kesinlikle etkiliyor – ve aynı zamanda evrimin gidişatını da etkiliyor. Bu araştırma bilim insanı David O. Conover’ın balık avlamayla ilgili araştırmalarını, balıkçılığın balık evrimine etkisini ve büyük balıkların neden ortadan kaybolduğunu inceliyor.

Bakteri evrimiyle savaşmak: Carl Bergstrom’ın çalışması

Bu araştırma bilim insanı Carl Bergstrom’un bilgisayar modellemelerini kullanarak hastanelerdeki antibiyotiklere dayanıklı bakterilerin evrimini anlamaya ve kontrol etmeye çalışmasını konu ediyor.

Biyolojik savaş ve birlikte evrimde baskınlık yarışı İleri Seviye (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Sert derili semender uzaktan zararsız duruyor; ancak aslında bünyesinde, bilinen en güçlü nörotoksinlerden birini barındırıyor. Silahlanma yarışının “centilmen” mahlûkları evrim sürecinde nasıl aşırı zehir içeren tehlikeli yaratıklara dönüştürdüğünü ve evrim biyologlarının bu olayı nasıl belgelediklerinin şaşırtıcı hikâyesini okuyun.

Çizgiroman: Kurnaz Olanın Hayatta Kalması

Bu çizgiroman, erkek cır cır böceğinin bir dişiyi etkileme çabalarını anlatıyor. Anlatırken de, “en güçlünün seçilimi”yle ilgili mitleri birer birer yıkıyor.

Yaşamın başlangıcından geleceğin biyoteknolojisine: Andy Ellington’ın çalışması

Bu araştırma, bilim insanı Andy Ellington’un yapay seçilimin gücüyle türlere yeni özellikleri nasıl yüklediğini ve faydalı molekülleri nasıl elde ettiğini anlatıyor. Andy Ellington'un çalışmasının sonuçları kimyasal silah saldırılarından ve HIV ve kanser gibi hastalıklardan korunabilmemize yardımcı olabilir.

Altta yatan genler: Leslea Hlusko’nun çalışması (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Evrimsel biyolog Leslea Hlusko’nun araştırması onu, insansı ve primat fosilleri aradığı Etiyopya’dan San Antonio’ya, köpek gibi davranan bazı primatlarla ilgili ölçümler yaptığı bir Habeş maymunu kolonisine götürüyor. Bu araştırma profili bu iki projenin aslında, genetik çeşitlilik çalışmaları açısından nasıl bağlantılı olduğunu ve doğal seçilimin anahtar bir öğe olduğunu gösteriyor.

Web semineri: “En güzel sonsuz formlar” (İngilizce)

Evrimsel biyolog Sean Carroll, dört bölümlük konuşmasının bu ilk bölümünde, Darwin’i ve ona ait en önemli iki fikri tartışıyor: doğal seçilim ve ortak atalar.

Bu konuşma Howard Hughes'un BioInteractive internet sayfasında bulunmaktadır.

Darwin ve Wallace: Doğal seçilim

Darwin ve Wallace doğal seçilim fikrini ortaya attılar; ama, bu fikirlerin aslında bir fikir babası vardı.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi’nde yer alıyor.

Evrim haberleri: Kansere, Evrimin Merceğinden Yeni Bir Bakış

Ekim 2007 tarihli bu evrim haberi, kanserin evrimsel temelleri hakkında bilgi veriyor. Kanserin hücresel bir evrime uğradığını öğrenmek, bu hastalığın tedavisinin neden kolay olmadığını açıklarken; bilim insanlarını yeni tür tedavilere yönlendiriyor.

Evrim haberleri: Evrimle daha iyi biyoyakıtlar (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Nisan 2009 tarihli bu evrim haberi, biyologların yönlendirilmiş evrimi kullanarak biyoyakıt üretiminde verimi nasıl artırdıklarını anlatıyor.

Evrim haberleri: Baykuş papağanını korumak

Nisan 2006 tarihli bu evrim haberi, bilim insanlarının evrim kuramının yardımıyla nesli tükenmeye yüz tutmuş bir papağan türünü nasıl koruduklarını gösteriyor!

Evrim haberleri: Avustralya’da evrim (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Eylül 2008 tarihli bu evrim haberi, alışılmadık biçimde bulaşıcı bir kanser çeşidinin şu anda Tazmanya canavarlarının büyük bir bölümünü yok etmesini konu alıyor. Tazmanya canavarlarının evrimi ve kanserin evrimi arasındaki etkileyici etkileşim hakkında bilgi edinin.

Evrim haberleri: Sürat şeridinde evrim (mi?) İleri Seviye (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Acaba insanlar olarak yarattığımız ve geliştirdiğimiz bu ileri teknoloji yüzünden daha ileri evrime uğramaktan kendimizi muaf mı tuttuk? Belki hayır. Şubat 2008 tarihli bu evrim haberi, genetik araştırmalar sonucu yakın tarihte evrimin hız kazanmış olabileceğini vurguluyor.

Evrim haberleri: Evrimin çıkma ve çiftleşme oyunu (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Mayıs 2008 tarihli bu evrim haberi, ahtapotların çiftleşmesinde kur yapma davranışının nasıl beklenmedik faydaları olduğunu anlatıyor.

Evrim haberleri: Hızlı Evrim Sessiz Cırcır Böceğiyle Sonuçlanır

Kauai tropik adası her zaman sessiz bir yer olmuştur, ama şimdi daha da sessizleşiyor olabilir. Aralık 2006 tarihli bu evrim haberi, cır cır böceklerinin gitgide “cırcırlamama” eğiliminde bir çeşitlilik gösterdiğini yazıyor.

Evrim haberleri: Ağacın dalını görmek İleri Seviye (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Son araştırmalar, şempanzelerin, en azından bazı yönlerden insanlardan daha çok evrime uğradığını açığa çıkardı. Mayıs 2007 tarihli bu evrim haberi, daha da derinlere iniyor ve insanın evrimiyle ilgili birçok genel kanıyı da çürütüyor.

Evrim haberleri: Eşey, türler ve balık fiziği İleri Seviye

Afrika’daki Victoria Gölü’nde 500’den daha fazla çiklit balığı türü yaşıyor. Mart 2009 tarihli bu evrim haberi, ışığın geliş açısının çiklit çeşitliliğindeki son zamanlardaki ani düşüşün çok önemli bir sebebi olabileceğini öne sürüyor.

Evrim haberleri: Evrime Isınmak

Küresel ısınma giderek çevremizi ve canlıları daha çok etkiliyor. Ama bu aslında hikâyenin yarısı bile değil. Temmuz 2006 tarihli bu evrim haberi, aslında küresel ısınmanın bir takım türlerin evrimini etkilemeye çoktan başladığına işaret ediyor.

Ateş karıncaları istila edip evrilirler İleri Seviye

Amerika’nın zaten büyük bölümünü kaplamış olan ateş karıncalarının evrimini anlamak onların yayılmalarını durdurmamıza yardımcı olabilir.

Dilin Evrimi

Evrim Çalışkanları tarafından hazırlanan bu Dilin Evrimi yazısı aynı zamanda Yapı Kredi Yayınları’nın düşünce dergisi Cogito’nun evrim kuramına ayırdığı Kış 2009 sayısında da yer aldı.

Dilin Evrimi (İngilizce) İleri Seviye

Normalde evrimin sadece organizma popülasyonları içinde olduğunu düşünüyoruz, oysa ki evrim aslında biyolojik dünyanın ötesine de uyarlanabilir. Değişkenlere, bir geçmişe, değişik ürünler yaratmaya müsait her sistemde yeterli süre içerisinde evrim olacaktır. Evrimi anlamanın dille ilgili alanları nasıl aydınlatabileceğini öğrenin.

Bu makale SpingerLink’te yayınlanıyor.

Adaptasyon: Penguenlerin hikayesi (İngilizce)

Doğal seçilim hayret verici uyarlanımlar ortaya çıkarıyor. Uyarlanım tarihiyle ilgili bilgiler edinin, örneğin penguenlerin -60°C’de yaşamalarına olanak sağlayan evrim süreçlerini öğrenin.

Bu makale Visionlearning’de yayınlanıyor.

Röportaj: Uygar Polat'ın Douglas Futuyma ile söyleşisi

Douglas Futuyma ile II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu sırasında yapılan röportaj yayında. Biz de buradan duyuralım. Uygar Polat’ın soruları, soLvideo’nun ve Üniversite Konseyleri Derneği’nin emeği ile yayına sunulmuş. İyi seyirler.

Röportaj: Douglas Futuyma ile doğal seçilim üzerine (İngilizce) İleri Seviye

Günümüzün en önemli biyologlarından biriyle yapılan bu röportajda doğal seçilimin birçok yönü irdeleniyor: nasıl işliyor, örnekler, yanlış anlaşılanlar ve imalar.

Bu makale ActionBioscience.org’da yayınlanıyor.
yazdırılabilir görünüm