Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrimin Gozlendigi Ornekler

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa:Evrimin Kanıtları Nelerdir

Evrimin Gözlendiği Örnekler

Kaynaklar:

Evrimsel yanıt avı: David O. Conover’in çalışması

İnsan faaliyetleri fiziksel çevremizi kesin bir biçimde etkilemiş ve etkilemektedir ve aynı zamanda evrimin izlediği yolu da değiştirmektedir. Bu araştırma profili bilim insanı David O. Conover’ın balık avlama usulümüzün balıkların evrimi üzerindeki etkisini araştırmasına ve kaçan balığa ne olduğunu keşfetmesine ayna tutuyor.

Bakteri evrimi ile savaşmak: Carl Bergstrom'un çalışması

Bu araştırma profili bilim insanı Carl Bergstorm’un hastanelerde antibiyotiğe dirençli bakterilerin evrimini anlamak ve kontrol etmek için bilgisayar modellemesini nasıl kullandığını inceliyor.

Ateş karıncaları istila edip evrilirler

Normalde Kuzey Amerika’da yaşamayan ateş karıncalarının, buradaki doğal karınca kolonilerinin ölümüne sebep olup onlarla yer değiştirmesi nasıl olmuş, bu durum nasıl büyük problemlere yol açmış ve karıncaların evrimini anlayarak insanoğlu bu problemle nasıl başa çıkmaya çalışıyor? Cevapları (ve dahasını!) bu dosyada öğrenebilirsiniz.


Evrim Haberleri: Midyelerin hızlı evrimi

Eylül 2006 tarihli bu haber özeti, sürmekte olan evrimin yakın zamandaki örneklerinden birini inceliyor. Midyeler, istilacı bir yengeç türüne karşı 15 yıl gibi kısa bir süre içerisinde evrildi. Biyologların bu hızlı evrim örneğini nasıl ortaya çıkardıklarını keşfedin.

Evrim Haberleri: Evrime ısınmak

Küresel ısınma, çevremizi, deniz seviyesinden tropik fırtına kuvvetine kadar, pek çok yönden hızla etkilemeye devam ediyor. Fakat hikayenin tamamı bu kadarla kalmıyor. Temmuz 2006 tarihli bu haber özeti evrimin, küresel ısınmanın yerküredeki bazı türlerin evrimini nasıl etkilemeye başladığını anlatıyor.

Jeolojik zamanda Monterey Çamı İleri Düzey

Monterey Çamı evrimsel tarihini öğrenmek bizi bu türü muhafaza etmek konusunda yardımcı olabilir.


yazdırılabilir görünüm