Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim kanit

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa

Evrime kanıtlar nelerdir?


Alt başlıklar:

Kökendeşlik ve Görevdeşlik , Evrimin Gözlendiği Örnekler


Kaynaklar:

Kanıtlar: Evrim Bilimi

Evrim kuramı bilim insanlarınca yaygın olarak kabul ediliyor - ve tabi ki haklı olarak! Evrim kuramını destekleyen çok çeşitli ve pek çok sayıda kanıt hakkında bilgiye ulaşın.

Evrim Haberleri: Timsahın Kafasına ve Balığın Solungaçlarına Sahip Olan Nedir?

Mayıs 2006 tarihli bu haber özeti yılın en önemli fosil keşfi olmaya aday bir fosili inceliyor: Tiktaalik, atalarımızın sudan nasıl çıktıklarını ve karada nasıl yürümeye başladıklarını anlamamıza yardımcı oluyor.

Klasik bir ring türü mercek altında: Tom Devitt’in çalışması (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Bu çalışmada Ensatina semender geniş çapta incelenmektedir çünkü bu bir ring türüdür - yani coğrafya ve genetik farklılıkların türleşme sürecine nasıl etki ettiklerini göstermektedir. Biyolog Tom Devitt, 50 yılı aşkın bir süredir Ensatina üzerine yapılan araştırmaya yeni genetik teknikler uygulayarak ve bu klasik evrim örneği ile ilgili yeni sorular yönelterek devam ediyor.

Clair Patterson: Radyometrik tarihlendirme

Clair Patterson Yerkürenin (ve üzerindeki hayatın) ne kadar yaşlı olduğuna dair kanıt elde etmek için radyometrik tarihlendirme yöntemini kullanmıştır. Bu makaleye 'Evrimsel Düşüncenin Tarihi' içerisinden ulaşılabilir.

Wallace ve Wegener: Biyocoğrafya

Alfred Russel Wallace’ın tür çeşitliliği üzerine çalışmaları Alfred Wegener’e ait kıtaların kayması teorisi, bir türün şu anki dağılımının evrimsel tarihi ile açıklanabileceği konusunda kuvvetli kanıtlar sunmakta. Bu makaleye 'Evrimsel Düşüncenin Tarihi' içerisinden ulaşılabilir.

Evrimin 15 kıymetli örneği (İngilizce)

Bu kısa ve öz bilgilendirme yazısı evrim kuramının doğal fenomenleri açıklamaktaki gücünü gösteren yakın zamanda yapılmış araştırmalara ait 15 örneği, - balina fosillerinden en son genetik araştırmalara kadar - destekleyici kanıtlarından bazıları ile beraber, konu ediyor. Bu kaynağa Nature dergisinden ulaşılabilir.

Darwin’in bahsettiği “aşırı” yetersizlik? İleri Seviye (İngilizce)

Darwin “aşırı yetersiz” sözünü fosil kayıtlarının eksikliğini ifade etmek için kullanmıştır - ancak bu gerçekten büyük bir problem midir? Bu makale geçiş türü fosilleri konusunu inceliyor ve Darwin'in zamanından beri bunlardan ne öğrendiğimizi araştırıyor. Bu makale SpringerLink’te yayınlanmıştır.

Webcast: Fosiller, genler ve embriyo İleri Seviye (İngilizce)

Dört bölümden oluşan serinin üçüncü dersinde, evrimsel biyolog David Kingsley Darwin’in kuramına karşı olan temel itirazları inceliyor ve modern kanıtların kuramı nasıl desteklediğini gösteriyor. Bu derse Howard Hughes’in BioInteractive internet sitesinden ulaşılabilir.


Alt başlıklar:

Kökendeşlik ve Görevdeşlik , Evrimin Gözlendiği Örnekleryazdırılabilir görünüm