Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Doga Koruma

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa : Evrim hayatımızı nasıl etkiler?

Doğa Koruma

Kaynaklar:

Evrimin ilişkisi: Koruma

Bu yazı, evrim kuramının koruma stratejileri geliştirmemize yardımcı olduğu pek çok örnekten bir kaçını inceliyor.

Kadim fosiller ve modern iklim değişikliği: Jennifer McElwain'nin çalışması

Acaba küresel ısınma gezegenimizi nasıl etkileyecek? Bilim insanı Jennifer McElwain küresel ısınmanın yerküredeki yaşamı geçmişte nasıl etkilediğini ve gelecekte nasıl etkileyeceğini anlamak için fosil kayıtlarını inceledi.

Evrimsel gerçeklerin oltayla tutulması: David O. Conover’ın Çalışması

İnsan müdahelesinin bizim fiziksel çevremizi etkilediği bir gerçek - aynı zamanda evrimin rotasını da değiştirmekte.Bu çalışmada David O. Conover bizim balıkçılık geleneklerimizin balık evrimi üzerindeki etkilerini ve yok olan büyük balıklara ne olduğunu incelemekte.

Kitlesel yokoluştan nasıl kurtulunur: David Jablonski'nin çalışması

Fosil kayıtları arasındaki detaylı incelemeyle, bilim insani David Jablonski kimin sağ kalıp kimin yaşayacağına karar veren kuralları yeniden yazar. Bu çalışma David'in ulaştığı sürpriz bulguları ve bu bulguların günümüzün biyoçesitlilik kriziyle ilişkilendirmesini ele alır.

Bitkileri anlamak için ağaçlardan yararlanmak: Chelsea Specht'in çalışması

Bu çalışmada Chelsea Specht tropik bitkilerin ve onların tozlaştırıcılarının evrimsel tarihlerinin parçalarını bir araya getirmekte ve bu süreçte, yaşamı tehlikede olan türlerin korunması için ne yapılması gerektiğini anlamaya çalışıyor.

Evrim Haberleri: Aldatan çitaların keyfi yerinde (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Biyologlar dişi çitaların tutarlı bir şekilde çoklu eş arayışında olduklarını keşfettiler.Bu kısa haber, Haziran 2007'den, evrimsel yaklaşım kullanılarak bu davranışın türü tehlikede olan hayvanların korunmasında nasıl yardımcı olabileceğini açıklar.

Evrim Haberleri: Kakapo'nun muhafazası

Nisan 2006 tarihli bu kısa haber, araştırmacıların türü tehlikede olan bir papağan türünün kurtarılması sırasında evrim kuramını nasıl kendi stratejilerinin temelini oluşturduğunu kaydeder - bazı çok etkileyici sonuçlarla!

Evrim Haberleri: Küresel ısınmayla başa çıkmak

Mayıs 2009 tarihli bu evrim haberi fenotipik esneklik ve evrimsel değişim arasındaki farka, medyadaki iklim değişikliği haberlerinden yola çıkarak değiniyor.

Evrim Haberleri: Koruma taktiklerinin evrimi

2007 tarihli bu haber, biyologların bugün var olan biyoçeşitliliği ve bu çeşitliliğin gelecekteki evrimini korumak için evrim kuramını nasıl kullandığını açıklıyor.

Evrim Haberleri: Eşey, türleşme ve balık fiziği İleri Düzey

Afrikanin Victoria Gölünde 500 tür çiklit balığı türü yaşar.Mart 2009'a dayanan bu kısa haber ışığın fiziğinin çiklit balığının çeşitlenmesinde ve son zamanlarda bu çeşitliliğin azalmasındaki rolünü açıklar.

Evrim Haberleri: Zor muhafaza soruları? Evrime sor! (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Dünya biyoçeşitlilik kriziyle karşı karşıya. Nerdeyse tüm hayvan ve bitki çeşitlerinin %50 bizim yaşam süremiz içerisinde ortadan kaybolabilir, bu nedenle hızlı harekete geçmemiz gerekiyor -- ancak nereden başlanmalı? Aralık 2008'den bu kısa haber biz muhafaza önceliklerimizi belirlerken evrimsel tarihin bize nasıl yardım edebileceğini anlatıyor.

Evrim haberleri: Evrime ısınma

Küresel Isınma birçok açıdan çevremizi etkilemekte - deniz seviyesinden tropik kasırgaların gücüne kadar.Fakat bunlar tüm hikayenin yanında hiçbir şey. Haziran 2006 tarihli bu kısa haber küresel ısınmanın dünya üzerindeki birçok türün evrimini şimdiden nasıl etkilemeye başladığını anlatmakta.

Evrim haberleri: Türler nereden geldi?

Yeşil tropik ekosistemler sıcak ve arktik kesimlere göre çok daha fazla canlı türüne ev sahipliği yaparlar. Kasım 2006 tarihli bu kısa haber bu çeşitlilik eğilimini inceler ve neden tropik ekosistemlere yapılan tehditin aynı zamanda küresel düzeyde olumsuz etkili olabileceğini açıklar.

Ateş karıncaları istilası ve evrilmesi İleri Düzey

Ateş karıncalarının evrilmelerini anlamaları bilim insanlarına zaten Birleşik Devletlerin birçok yerine yayılmış bu haşereleri kontrol altına almalarına yardım edebilir.

Evrim haberleri: Aşağı altta evrim (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Eylül 2008 kaynaklı bu haberde pek çok tazmanya canavarı popülasyonunu yok eden pek fazla rastlanmayan bulaşıcı bir kanser türünü anlatmakta. Tazmanya canavarı evrimi ve bu hastalığın evrimi arasındaki fantastik etkileşimini öğrenin.

Jeolojik zamanda Monterey Çamı İleri Düzey

Monterey Çamı evrimsel tarihini öğrenmek bizi bu türü muhafaza etmek konusunda yardımcı olabilir.

yazdırılabilir görünüm