Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim hayat etkiler

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa

Evrim hayatımızı nasıl etkiler?


Alt başlıklar:

Tarım , Doğa Koruma , Tıp


Kaynaklar:

Evrim biliminin katkıları: Tarım

Bu yazıda, evrim kuramının Dünyamızın ekinlerini güvence altına almamıza ve geliştirmemize yardımcı olduğu pek çok örnekten bir kaçı inceleniyor. Genetik çeşitlilik, hastalığa karşı direnç ve haşerelerle mücadelenin altı çiziliyor.

Evrimin hayatımızdaki önemi: Doğa koruma

Bu yazı, evrim kuramının koruma stratejileri geliştirmemize yardımcı olduğu pek çok örnekten bir kaçını inceliyor.

Evrim biliminin katkıları: Tıp

Bu yazı, evrim kuramının hastalıkları anlamamıza ve onlara müdahale etmemize yardımcı olan pek çok örnekten bir kaçını incelemektedir. Yazı, bakteriyel enfeksiyonlara, HIV ve Huntington hastalığına değiniyor.

Yaşamın başlangıcından geleceğin biyoteknolojisine: Andy Ellington’ın çalışması

Bu araştırma, bilim insanı Andy Ellington’un yapay seçilimin gücüyle türlere yeni özellikleri nasıl yüklediğini ve faydalı molekülleri nasıl elde ettiğini anlatıyor. Andy Ellington'un çalışmasının sonuçları kimyasal silah saldırılarından ve HIV ve kanser gibi hastalıklardan korunabilmemize yardımcı olabilir.

Evrimsel biyoloji: 21. yüzyıl için teknoloji (İngilizce) İleri Seviye

Evrimsel biyolog Jim Bull, çocuk felci aşılarının üretiminden üçüncü sayfa suçlarının çözümüne, evrimin bugünkü toplumu ne şekilde ilgilendirdiği üzerine görüşlerini sunuyor.

Bu makale ActionBioscience.org’ta yer almaktadır.

Evrim Haberleri: Evrimle daha iyi biyoyakıtlar (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Nisan 2009 tarihli bu evrim haberi, biyologların yönlendirilmiş evrimi kullanarak biyoyakıt üretiminde verimi nasıl artırdıklarını anlatıyor.

Evrim Haberleri: Evrimsel kanıtlar tanık kürsüsünde

Ocak 2007 tarihli bu evrim haberi, soyoluşsal kanıtların Libya’da görülen bir davadaki rolünü anlatıyor. Altı sağlık çalışanı, çocuklara HIV taşıyan kan enjekte etmekle suçlandılar fakat virüsün evrimsel tarihi farklı bir tablo ortaya koydu.

Evrim Haberleri: Genetik soybilim, evrimsel tarihin ipuçları için DNA’mızı istiyor İleri Seviye

Kasım 2007 tarihli bu evrim haberi, genetik soybilim için DNA’yı kullanan kuruluşlara ve yöntemlerine evrimsel bir büyüteç tutuyor ve genetik testlerin aslında neyin peşinde olduğunu aydınlatıyor.

Yaşam ağacı neden incelenmelidir? (İngilizce)

Bu kısa video, soyoluş biliminin pratikteki uygulamalarından birkaç örnek sunuyor.

Bu kaynağa Peabody Doğa Tarihi Müzesi'nden ulaşılabilir.

Dilin Evrimi

Evrim Çalışkanları tarafından hazırlanan bu "Dilin Evrimi" yazısı aynı zamanda Yapı Kredi Yayınları’nın düşünce dergisi Cogito’nun evrim kuramına ayırdığı Kış 2009 sayısında da yer aldı.

Dilin Evrimi (İngilizce) İleri Seviye

Normalde evrimin sadece organizma popülasyonları içinde olduğunu düşünüyoruz, oysa ki evrim aslında biyolojik dünyanın ötesine de uyarlanabilir. Değişkenlere, bir geçmişe, değişik ürünler yaratmaya müsait her sistemde yeterli süre içerisinde evrim olacaktır. Evrimi anlamanın dille ilgili alanları nasıl aydınlatabileceğini öğrenin.

Bu makale SpingerLink’te yayınlanıyor.

Röportaj: Massimo Pigliucci ile evrimin toplum için önemi (İngilizce)

New York Eyalet Üniversitesi profesörü Massimo Pigliucci ile yapımış bu röportaj evrim kuramının bazı şaşırtıcı uygulamalarını gözler önüne seriyor: insan hastalıklarının tedavisinden, adli tıbba ve yazılım mühendisliğine.

Bu makale ActionBioscience.org’ta yayınlanmıştır.Alt başlıklar:

Tarım , Doğa Koruma , Tıpyazdırılabilir görünüm