Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Kokendeslik Gorevdeslik

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa:Evrimin Kanıtları Nelerdir

Kökendeşlik Görevdeşlik

Kaynaklar:

Benzerlikler ve farklılıklar: Kökendeşlik ve görevdeşliği anlamak Öğrenciler için mükkemmel!

Bu interaktif araştırma kökendeşliklerin ve görevdeşliklerin ne olduğunu, bunları nasıl tanıyabileceğimizi ve nasıl evrildiklerini açıklıyor.

Benzerlik: Görevdeşlik örnekleri

Bu makale, sülükayaklılar ve deniz minarelerindeki, köpek balıkları ve yunuslardaki, karıncayiyenler ve dikenli karıncayiyengillerdeki gibi beş ayrı görevdeşlik örneğine göz atıyor.

Benzerlik: Kökendeşlik örnekleri

Bu makale, yapısal, genetik ve davranışsal benzerlikleri içeren beş ayrı kökendeşlik örneğine göz atıyor.

Neden göz? İleri Düzey

Gözler, evrimin simgesi gibidir. Nasıl olur da böylesi entegre ve çok parçalı bir uyarlanım evrilmeyi başarmıştır? Çoğu farklı hayvan son derece karmaşık gözlere sahipken, bunların evrimsel tarihlerini çözümlemek hem olağanüstü bir çeşitliliği hem de şaşırtıcı bir benzerliği ortaya çıkarıyor.

Bitkileri anlamak için ağaçlardan faydalanmak: Chelsea Specht’in çalışması

Bu araştırma profili, tropikal bitkilerin ve tozlaştırıcılarının evrimsel tarihi ile ilgili parçaları bir araya getiren ve bu süreçte nesli tükenmekte olan türlerin korunması için ne yapılabileceğini anlamaya çalışan bilim insanı Chelsea Specht’in bu çalışmasına ayna tutuyor.

Evrim Haberleri: Hızlı ısırıklar ve alışılmadık uyarlanımlar

Odontomachus karıncaları rekor kıran çene hızları ve alışılmadık davranışlarıyla manşetlere taşındı: bu karıncalar alt çenelerinin gücünü kullanarak kendilerini havaya sıçratabiliyorlar. Ekim 2006 tarihli bu haber manşetlerin altında yatan evrim öyküsünü gözler önüne seriyor.

Evrim Haberleri: Aslında fare olmayan yeni bir fare (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Mart 2008 tarihli bu haber özeti bilim insanlarının keşfi olan yeni bir memeli türünü, dev bir fil faresini, tanıtıyor. Fil fareleri sıradan fareleri andırıyor olmalarına rağmen, yakın zamanda elde edilen genetik deliller, fil farelerinin aslında yaşam ağacının çok daha eski (ve belki de daha karizmatik) bir dalından - fillere ve akrabalarına ait olan daldan - türediğini gösteriyor.

Karl Von Baer: Gelişimsel benzerlikler

Karl von Baer'in, farklı organizmaların erken gelişimsel aşamaları ile ilgili gerçekleştirdiği çalışma farklı türlerin ortak atadan geldiği düşüncesini destekliyor. Bu makaleye 'Evrimsel Düşüncenin Tarihi' içerisinden ulaşılabilir.

Wilson, Sarich, Sibley, ve Ahlquist: Genetik benzerlikler

Araştırmalar, türler arasındaki genetik benzerlikleri değerlendirmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlar ve bunların hepsi de türlerin evrimsel ilişkileri ile ilgili deliler sağlamıştır. Bu makaleye 'Evrimsel Düşüncenin Tarihi' içerisinden ulaşılabilir.

Yüzgeçten üyeye, üyeden kanada (İngilizce)

Yeni araştırmalar evrimin, basit ve karmaşık yapıların her ikisinin de oluşumunda tekrar tekrar kullanılan genetik bir alet takımına dayandığını ortaya çıkarıyor. Bu makale National Geographic’in internet sitesinde yayınlanmıştır.

Kökendeşliklere odaklanmak (İngilizce)

Kökendeşlik ve görevdeşlik ile ilgili lise kitaplarında karşımıza çıkan simgesel örneklerden (mesela dörtayaklı üyeden) çok daha fazla söylenecek şey var. Bu makale, temel bilgilerin ötesine geçerek homoplasi ile sonuçlanan pek çok evrimsel senaryoyu ve kökendeşliklerin olması mümkün olan pek çok seviyeyi keşfe çıkıyor. Bu makale SpringerLink’te yayınlanmıştır.

yazdırılabilir görünüm