Evrimi Anlamak kapsamlı ve anlaşılır evrim rehberiniz!

Evrim tarih

Git ve: kullan, ara


Ana Sayfa

Evrimsel Düşüncenin Tarihi

Kaynaklar:

Evrim düşüncesinin tarihi

Bu bölümde dört farklı disiplindeki –yeryüzünün tarihi, yaşamın tarihi, evrimin mekanizmaları, gelişim ve genetik- çalışmaların günümüzdeki evrim anlayışımıza nasıl katkıda bulunduğunu göreceksiniz.

Darwin (İngilizce)

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ndeki bir sergiye eşlik etmesi için hazırlanan bu web sitesi, Darwin’in hayatını ve canlı yaşamı konusundaki anlayışımızı tamamen değiştiren fikirlerinin nasıl oluştuğunu anlatıyor.

Bu makale Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin web sitesindedir.

Charles Darwin’in tüm çalışmaları Web sitesi (İngilizce)

Bu web sitesi Charles Darwin’in şimdiye kadar toplanmış çalışmalarından oluşmuş en büyük koleksiyonu ücretsiz olarak sunuyor. Türlerin Kökeni’ni gözden geçirin, Darwin’in mektuplarını okuyun ya da arazi kayıt defterlerini inceleyin.

Bu kaynak darwin-online.org.uk adresindedir.

Web Seminerleri: En güzel sonsuz formlar (İngilizce)

Dört derslik serinin ilk bölümünde, evrimsel biyolog Sean Carroll Darwin’i ve onun en önemli iki fikrini tartışıyor: Doğal seçilim ve ortak ata.

Bu ders Howard Hughes’ BioInteractive Web Sitesi’nde yer almaktadır.

Darwin ve Wallace: Doğal seçilim

Darwin ve Wallace doğal seçilim fikrini ortaya attılar, ancak evrimin nasıl oluştuğu ile ilgili fikirler onlardan önce de dile getirilmişti.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi içinde yer almaktadır.

Ernst Haeckel: Erken evrim ve gelişim

Ernst Haeckel gelişim ve gelişimin evrimle ilişkisini inceleyen ilk çalışmaları başlattı; bununla birlikte en ünlü fikrinin (bireyoluşun soyoluşu tekrarlaması) hatalı olduğu biliniyor.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi içinde yer almaktadır.

Jean Baptiste Lamarck: Erken evrimsel düşünceler

Darwin evrim düşüncesini öne süren ilk kişi değildi, Lamarck ve ondan önceki natüralistler de türlerin zaman içerisinde değişme ihtimalini göz önünde bulundurmuşlardı.

Bu makale Evrimsel Düşüncenin Tarihi içinde yer almaktadır.

Haberlerde Evrim: 200. Yıldönümün kutlu olsun Darwin! (HAZIRLIK AŞAMASINDA)

Şubat 2009’da gündeme gelen bu haber, Darwin’den beri Galapagos’un ispinozlarının evriminden neler öğrendiğimizi anlatırken Darwin’in 200. yıldönümünü kutluyor.

Tür, türleşme ve çevre (İleri seviye) (İngilizce)

Niles Elridge bilim insanlarının türleşme sürecine dair düşüncelerinin tarihsel gelişimini ve konuyla ilgili modern bakış açılarını aktarıyor.

Bu makale ActionBioscience.org’da yer almaktadır.


yazdırılabilir görünüm